×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Medonosné rostliny jsou pro zahradu pokladem

Bez včel a dalšího hmyzu by se nedočkali zahrádkáři pořádné úrody. Medonosné rostliny lákají do zahrady hmyz a poskytnou mu pastvu v období, kdy přestanou kvést ovocné stromy a keře. Abyste hmyz do zahrady přilákali, nemusíte vlastnit rozlehlé louky či pole, stačí vysadit rostliny, které včelám a jinému hmyzu poskytnou dostatek nektaru a pylu.

Při výběru rostlin nezapomínejte na užitečný hmyz

Pokud je chladné jaro, včely nemohou překonávat dlouhé vzdálenosti za potravou, jarní kvetení ovocných stromů a keřů je totiž poměrně krátké a ony pak hledají možnost pastvy v nejbližším okolí. Jakmile se však počasí umoudří, nechají se zlákat i vzdálenějšími medonosnými rostlinami. Medonosné rostliny lákají hmyz na místa, kde je jich potřeba k opylení ostatních užitkových rostlin. Navíc dobu kvetení mají delší než ovocné stromy. Vybírat lze od nizoučkých skalniček, přes bylinky až po vyšší trvalky.

Z jakých druhů můžete vybírat?

Ze skalniček můžete pořídit např. tařičku (Aubretia x cultorum 'Royal Blue' a 'Royal Red') v barvě modré nebo červenavé. Kvete od prvních dubnových dnů a je asi deset centimetrů vysoká

Nízký, nenáročný na pěstování je plicník lékařský (Pulmonaria alternifolia). Může se využít i jako půdokryvná rostlina. Dařit se mu bude i ve stinných místech a kvete od počátku dubna.

Od konce března a během měsíce dubna se objevují plnější květy huseníku (Arabis caucasica 'Floreplena'). Květy má bílé a je asi 15 cm vysoký.

Žlutě kvetoucí chudina drsnoplodá (Draba lasiocarpa) je vhodná na obruby záhonů nebo chodníků, její výška je kolem 5 cm a kvete od konce dubna do konce května.

bylinek se do skalky hodí třeba nizoučká, tmavě růžová mateřídouška kmínová (Thymus herba), která kvete počátkem léta, či dobromysl obecná (Origanum vulgaris 'Compactum') kvetoucí od července do konce září.

Z medonosných trvalek již na zahradě některou pěstujete. Může to být například levandule (Lavandula angustifolia). Můžou být v barvách modré, růžové i bílé.

Nenáročné jsou dlužichy (Heuchera), ozdobné spíše listem, které kvetou po celé léto v odstínech od růžové po červenou. Na záhoně bude zářit rudbekie (Rudbeckia), jejíž svítivě žluté květy s hnědým středovým terčem dorůstají výšky kolem 80 centimetrů a kvetou od konce června.

Opylovače budou lákat květy třapatky nachové (Echinacea purpurea). Purpurově růžové květy vydrží na rostlině dlouho, květina je vhodná i k řezu. Pokud pěstujete léčivé bylinky, máte medonosných rostlin dostatek – mateřídouška, meduňka, máta, šanta, šalvěj, tymián, yzop... Hojnost potravy na jednom místě nabízí i divizna.

Kvetoucí Skalníky (Cotoneaster), zimolezy (Lonicera), lípy, topoly, vistárie (Wistaria chinensis), pámelník (Symphoricarpos), přísavník trojcípý (Parthenocissus tricuspidata) jsou velkým lákadlem. 

Pro své výrazné květy je oblíbeným keřem Komule Davidova (Buddleia davidii) a to nejen pro zahradníky. Kvůli velkému množství nektaru je oblíbený i hmyzem, především pro motýly. Komule kvete od července až do října.

Netrváte-li na dokonalém trávníku bez jediného kvítku, kvetoucí pampelišky, sedmikrásky, hluchavky a podběl jsou také včelami vyhledávaným zdrojem potravy. Na zahradě můžete ponechat i kousek květnaté louky, hmyz vám za ni bude vděčný. 

Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se