×

Medonosné rostliny jsou pro zahradu pokladem

Bez včel a dalšího hmyzu by se nedočkali zahrádkáři pořádné úrody. Medonosné rostliny lákají do zahrady hmyz a poskytnou mu pastvu v období, kdy přestanou kvést ovocné stromy a keře. Abyste hmyz do zahrady přilákali, nemusíte vlastnit rozlehlé louky či pole, stačí vysadit rostliny, které včelám a jinému hmyzu poskytnou dostatek nektaru a pylu.

Při výběru rostlin nezapomínejte na užitečný hmyz

Pokud je chladné jaro, včely nemohou překonávat dlouhé vzdálenosti za potravou, jarní kvetení ovocných stromů a keřů je totiž poměrně krátké a ony pak hledají možnost pastvy v nejbližším okolí. Jakmile se však počasí umoudří, nechají se zlákat i vzdálenějšími medonosnými rostlinami. Medonosné rostliny lákají hmyz na místa, kde je jich potřeba k opylení ostatních užitkových rostlin. Navíc dobu kvetení mají delší než ovocné stromy. Výběr je široký od nizoučkých skalniček, přes bylinky až po vyšší trvalky.

Z jakých druhů můžete vybírat?

Ze skalniček můžete pořídit např. tařičku (Aubretia x cultorum 'Royal Blue' a 'Royal Red') v barvě modré nebo červenavé. Kvete od prvních dubnových dnů a je asi deset centimetrů vysoká. Nenáročný na pěstování, nízký, dá se využít i jako půdokryvná rostlina je plicník lékařský (Pulmonaria alternifolia). Dařit se mu bude i ve stinných partiích a kvete od počátku dubna. Od konce března a během měsíce dubna se objevují plnější květy huseníku (Arabis caucasica 'Floreplena'). Květy má bílé a je asi 15 cm vysoký. Žlutě kvetoucí chudina drsnoplodá (Draba lasiocarpa) je vhodná na obruby záhonů nebo chodníků, její výška je cca pět centimetrů a kvete od konce dubna do konce května. Z bylinek se do skalky hodí třeba nizoučká, tmavě růžová mateřídouška kmínová (Thymus herba), která kvete počátkem léta, či dobromysl obecná (Origanum vulgaris 'Compactum') kvetoucí od července do konce září. Z medonosných trvalek již na zahradě určitě alespoň některou pěstujete. Může to být například levandule (Lavandula angustifolia), nižší druhy mají výšku kolem třiceti centimetrů, vyšší, jsou přibližně půlmetrové. Můžou být v barvách modré, růžové i bílé.

„Věděli jste, že než včela nasbírá pyl k výrobě jednoho kilogramu medu, musí nalítat dvě stě padesát tisíc kilometrů?

Nenáročné jsou dlužichy (Heuchera), ozdobné spíše listem, kvetou po celé léto v odstínech od růžové po červenou. Na záhoně bude zářit rudbekie (Rudbeckia), jejíž svítivě žluté květy s hnědým středovým terčem dorůstají výšky kolem osmdesáti centimetrů a kvetou od konce června. Opylovače budou lákat květy třapatky nachové (Echinacea purpurea), purpurově růžové květy vydrží na rostlině dlouho, je vhodná i k řezu. Pokud pěstujete léčivé bylinky, máte medonosných rostlin dostatek- mateřídouška, meduňka, máta, šanta, šalvěj, tymián, yzop, to jsou nejoblíbenější druhy. Hojnost potravy na jednom místě nabízí divizna.

Skalníky (Cotoneaster), zimolezy (Lonicera), lípy, topoly, vistárie (Wistaria chinensis), pámelník (Symphoricarpos), přísavník trojcípý (Parthenocissus tricuspidata), když kvetou, jen to kolem nich bzučí. Pro své výrazné květy je oblíbeným keřem komule Davidova (Buddleia davidii) a to nejen zahradníky, ale kvůli velkému množství nektaru také hmyzem, především motýly. Komule kvete od července až do října. Krásně kvete a je medonosný také akát, v některých oblastech se ale stává nevítanou invazní dřevinou vytlačující původní porosty. Netrváte-li na dokonalém pažitu bez jediného kvítku, kvetoucí pampelišky, sedmikrásky, hluchavky a podběl jsou také včelami vyhledávaným zdrojem potravy. Na zahradě můžete ponechat i kousek květnaté louky, hmyz vám za ni bude vděčný. 

"

Tag: louky
Podobné zboží

Menu

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se