První jarní bylinky jsou plné vitamínů

První jarní bylinky jsou plné vitamínů

Pro někoho bylinky plné vitamínů, pro jiné plevel. Jaro už je cítit ve vzduchu a ze země už se vytahují první jarní lístky a květy, které můžeme přidat do salátu nebo si z nich připravit čaj a udělat tak něco pro své zdraví.

Medvědí česnek

Díky svým účinkům je skvělý jako omlazující, pročišťující jarní kúra. Česnek medvědí snižuje vysoký krevní tlak, pomáhá odstranit závratě, pocit tlaku v hlavě a úzkost, pomáhá při onemocnění tuberkulózou i vodnatostí, dokáže zbavit dušnosti, zahlenění a urputného kašle. Nejlepší je konzumovat jej syrový, sušením či tepelnou úpravou ztrácí sílu. Další možností uchování je zamrazení nebo tinktura, zajímavá je výroba vína. 

Podběl lékařský

Dříve rostl všude, v posledních letech však pomalu mizí. Je skvělý, ale je třeba k němu přistupovat s respektem. Uvolňuje hleny a má silné protizánětlivé účinky, hodí se tedy skvěle k léčbě kašle, zánětu průdušek, ale i tuberkulózy. Popíjí se ve formě čaje. Rozdrcené listy lze položit na hrudník – pomáhají při onemocnění plic, léčit s nimi lze i růži a poranění tkání. Listů sbíráme později než květy. Lze připravit též sirup, který se také užívá při kašli. 

„První jarní byliny vám pomohou od mnoha zdravotních neduhů.“

Plicník lékařský

Jak už název napovídá, hodí se k léčbě plicních onemocnění, jako jsou zápal plic a průdušek, astma, kašel, vykašlávání krve, zahlenění plic a podobně. Můžeme ho použít i při poškození sliznice hltanu a žaludku po požití koncentrovaného alkoholu, horkých jídel nebo nápojů. Z mladých lístků společně s citronem a medem lze připravit chutný salát Z bylinky se připravují čajové směsi.

Ptačinec žabinec

Je ideální “salátovou bylinou”, která často přezimuje na poli nebo na zahrádce a jen co sejde sníh, začíná kvést. Používat lze celoročně. Rostliny jemně nasekáme do zeleninového salátu, před použitím je však důkladně umyjeme, odstraníme kořínky a veškerou zeminu. Vybíráme co nejmladší rostliny.

Nezapomeňte – vždy trháme jen to, co bezpečně známe! Nikdy rostliny netrháme na chráněných územích a v národních parcích. Byliny sbíráme v co nejčistších lokalitách. Nesbírejte byliny z příkopu u silnice, ani na frekventovaných plochách, pozor také i v případě městských parků, zde jsou rostliny často znečištěny od pejsků.

Publikováno dne 2021-05-19 Byliny 119

Podobné články

Letničky jsou na pěstování nenáročné

Jak založit tradiční letničkový záhon?

I na podzim může být zahrada rozkvetlá

Jaké květiny vysadit, aby nebyla zahrada na podzim barevná jen díky listnatým stromům?

Menu