Jaké cukety pěstovat a co dělat, když „nerostou“?

Jaké cukety pěstovat a co dělat, když „nerostou“?

Cukety jsou zdravé, obsahují spoustu vlákniny i vitaminů a jsou nenáročné na pěstování. Jaké kultivary pěstovat a co když se nám jejich pěstování nedaří? Pokud cuketám dopřejete vše, co potřebují k zdárnému růstu, tedy: středně těžkou, na humus bohatou půdu, slunnou polohu chráněnou před silným větrem, případně i vhodné sousedy (česnek, cibuli, pórek, kukuřici, červenou řepu a keříčkové fazole, či jiné druhy zeleniny, ke kterým je také velice tolerantní, snad jen v blízkosti hrachu se necítí nejlíp), dostatečnou zálivku a jednou za dva týdny je přihnojíme, měli byste sklízet bohatou úrodu. Pokud tomu tak není, čtěte dále.

Rostoucí plody je ideální podkládat – slámou, pilinami, prkénkem, dlaždicí a podobně, aby na vlhké zemi nezačaly plesnivět. Deformují-li se plody a listy mají žluté mapy, jde o projev nebezpečné virózy – virové mozaiky okurky a virové žluté mozaiky okurky. Přenašečem infekce je savý hmyz, hlavně mšice. Bohužel na virózy neplatí žádný postřik, při objevení prvních příznaků nemocné cukety ihned odstraníme ze záhonu a spálíme. Pokud se mladé plody nevyvíjejí a zahnívají, jsou příčinou velké dozrávající plody, které se nesklidily, nové, malé zakrní a postupně zahnívají. Rostlina totiž soustředí svou pozornost na výživu semen v dozrávajících plodech a další násadu plodů už nezvládá vyživovat. Po sklizení velkých plodů, v průběhu zhruba dvou týdnů, je zdravá cuketa opět schopná obnovit plodnost. Za horkého a suchého počasí (většinou v srpnu) může cukety napadnout padlí, které se projevuje šedavým povlakem na listech. Rostliny špatně rostou, na listech se objevuje práškovitý, šedý povlak. Prevencí je celkově dobrá kondice rostlin. Napadené listy včas odstraňujeme. Zkusit můžete přírodní postřik z přesličky rolní, která obsahuje pro houby toxický saponin.

Jaké druhy můžete pěstovat?
Zelené cukety
S klasickými tmavě zelenými plody, které mají velmi lahodnou chuť a lze je konzumovat jak v syrovém, tak tepelně upraveném stavu jsou např. odrůdy Diamant F1, Baccara F1 nebo Partenon F1.

Žluté cukety
Oproti klasickým tmavě zeleným jemnější, mají žluté cukety křehčí plody. Jde např. o odrůdu Goldline F1. Další je odrůda Sunstripe F1 (keříčkovitá rostlina má zářivě žluté plody se zlatým žíháním, které si udržují štíhlý tvar i při přerůstání), Goldena, Atena F1, Zephyr F1 (její plody jsou žlutozelené, dosahují délky 20 cm).

Bílé cukety
Odrůda cukety Kveta je keříčkovitá lahůdková (chřestová) tykev, jež vytváří plody zelenobílé až žlutobílé barvy, válcovitého, kyjovitého tvaru; jedná se o ranou odrůdu, na jejíž úrodu se můžete těšit již od začátku července.

Kulatá cuketa
Odrůda Trend F1 je moderní partenokarpická cuketa, která nepotřebuje k vývoji plodů oplodnění; lahodné, prakticky bezsemenné plody jsou kulaté, světle bělozelené, s pevnější dužinou, která při přezrávání pomaleji měkne; nejchutnější jsou mladé plody o průměru 8 až 10 cm; keříky jsou rozkladitější než klasické cukety. Z dalších jsou to např. Tondo di Nizza nebo Eight Ball F1.

Publikováno dne 2021-01-25 806

Podobné články

Menu