Abeceda bylinek - máta

Abeceda bylinek - máta

Máty je mnoho druhů, kříženců a kultivarů. Díky tomu je tak velmi rozmanitá vůně, chuť i vzhled. Poroste nám jak v nádobě, tak i v záhonu, tady pozor - časem se zde může stát i obtížným plevelem, pokud ji neusměrňujeme v růstu.

Pochází z jižní Evropy a Středomoří, ale mátu nalezneme ve všech oblastech mírného podnebního pásu, kde zdomácněla. Barva květu záleží na druhu, může být bílá, světle růžová, ale i fialová. Kvete v druhé polovině léta. Má lesklé tmavě zelené listy a nafialovělé stonky, dorůstá do výšky až 75 cm.

Mátě vybereme dobře osluněné stanoviště, abychom umožnili plné rozvinutí aromatických látek. Půdy potřebuje hlinitopísčité až hlinité, humózní s dostatečnou zásobou vody. Nemá ráda suchá místa, jako její ostatní siličnaté kolegyně! Jelikož máta roste dlouho na jednom místě, připravíme před výsadbou dobře záhon, odplevelíme a vyhnojíme dobře uleželým kompostem. Pravidelně zaléváme. Rozrůstá se podzemními výhonky, pokud ji chceme v růstu omezit, zasadíme ji do nádoby. Na jaře ji seřízneme a odstraníme zaschlé části výhonů. Průběžně od počátku nakvétání sbíráme listy nebo výhonky.

Pozor! Jednotlivé druhy máty se mezi sebou vzájemně snadno kříží.

Nejdůležitější složkou máty je menthol, ale charakteristickou vůni mátových lístků spoluvytváří i další silice, které podtrhují její typickou chuť a aroma. Máta je bohatá na třísloviny. Má dezinfekční účinky, podporuje tvorbu žluči a napomáhá tak trávení, zmírňuje nadýmání a uvolňuje křeče v trávicím traktu. Léčí záněty horních cest dýchacích.

V kuchyni je velmi univerzální - využijeme ji při přípravě slaných, ale i sladkých pokrmů. Přidat ji můžeme do různých míchaných zeleninových a ovocných salátů, nádivek, jogurtových zálivek, masitých pokrmů např. arabské kuchyně apod. V létě je osvěžující jemně nasekaná máta v různých míchaných nápojích. Dovedete si představit takové mojito bez máty? Mátový olej je používán při výrobě likérů, cukrovinek, žvýkaček i zmrzliny. Dech osvěží lépe žvýkání čerstvých listů než peprmintová žvýkačka.

Náš tip:

Odvar z máty v koupeli nám pomůže při hojení různých kožních ekzémů. Při rýmě a zánětech průdušek vhoďte pár lístku máty do vařící vody, poté inhalujte vzniklé siličnaté páry, které mají uvolňující a desinfekční efekt.

Publikováno dne 2017-05-05 Byliny 902
Tag: Byliny

Podobné články

Proč pěstovat meduňku?

Krásně vonící bylinka s léčivými účinky

Abeceda bylinek – divizna velkokvětá

Jak na pěstování divizny u Vás na zahrádce

Bylinka proti únavě – gotu kola nebo - li pupečník asijský

Vyzkoušejte si vypěstovat tradiční asijskou bylinu Gotu Kola

Abeceda bylinek – mařinka vonná

Od teď ji nenecháme růst za plotem.

Abeceda bylinek - len

Len setý olejnatá, přadná a léčivá rostlina v jednom.

Abeceda bylinek – rakytník řešetlákový

Hippophae rhamnoides, také rakytník úzkolistý je opadavá dřevina z čeledi hlošinovitých

Menu