×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Abeceda bylinek - máta

Máty je mnoho druhů, kříženců a kultivarů. Díky tomu je tak velmi rozmanitá vůně, chuť i vzhled. Poroste nám jak v nádobě, tak i v záhonu, tady pozor – časem se zde může stát i obtížným plevelem, pokud ji neusměrňujeme v růstu.

Původně pochází z jižní Evropy a Středomoří, ale mátu již nalezneme ve všech oblastech mírného podnebního pásu, kde zdomácněla. Barva květu záleží na druhu. Může být bílá, světle růžová, ale i fialová. Kvete v druhé polovině léta, má lesklé, tmavě zelené a nafialovělé stonky. Dorůstá do výšky až 75 cm.

Mátě vybereme dobře osluněné stanoviště, abychom umožnili plné rozvinutí aromatických látek. Půdy potřebuje hlinitopísčité až hlinité, humózní s dostatečnou zásobou vodyNemá ráda suchá místa, jako její ostatní siličnaté kolegyně.

Jelikož máta roste dlouho na jednom místě, záhon před výsadbou dobře připravíme, odplevelíme a vyhnojíme dobře uleželým kompostem. Pravidelně zaléváme. Rozrůstá se podzemními výhonky, pokud ji chceme v růstu omezit, zasadíme ji do nádoby. Na jaře ji seřízneme a odstraníme zaschlé části výhonů. Průběžně od počátku nakvétání sbíráme listy nebo výhonky.

Pozor, jednotlivé druhy máty se mezi sebou vzájemně snadno kříží.

Nejdůležitější složkou máty je menthol, ale charakteristickou vůni mátových lístků spoluvytváří i další silice, které podtrhují její typickou chuť a aroma. Máta je bohatá na třísloviny, má dezinfekční účinky, podporuje tvorbu žluči a napomáhá tak trávení, zmírňuje nadýmání a uvolňuje křeče v trávicím traktu. Léčí záněty horních cest dýchacích.

V kuchyni je velmi univerzální. Využijeme ji při přípravě slaných, ale i sladkých pokrmů. Přidat ji můžeme do různých míchaných zeleninových a ovocných salátů, nádivek, jogurtových zálivek, masitých pokrmů například arabské kuchyně apod. V létě je taktéž osvěžující jemně nasekaná máta v různých míchaných nápojích. Mátový olej je používán při výrobě likérů, cukrovinek, žvýkaček i zmrzliny. Dech osvěží lépe žvýkání čerstvých listů než peprmintová žvýkačka.

Náš tip:

Odvar z máty v koupeli nám pomůže při hojení různých kožních ekzémů. Při rýmě a zánětech průdušek vhoďte pár lístku máty do vařící vody, poté inhalujte vzniklé siličnaté páry, které mají uvolňující a desinfekční efekt.

Tag: Bylinky
Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se