Bydlíte v bytě a máte jen balkón?

Bydlíte v bytě a máte jen balkón?

Cuketu, rajčata, salát, ředkvičky i mrkev můžete pěstovat v nádobách. Zajistíte-li rostlinám vhodné podmínky, sklízet zeleninu můžete i na balkóně. V nádobách jsou rostliny omezené prostorem, ale i toto pěstování má své výhody – odpadá okopávání a nemusíme ani plít. Jestliže rostlinám budete dodávat dostatek potřebných živin (formou vhodného hnojiva), nejlépe společně se zálivkou, odvděčí se vám bohatou úrodou. Bude sice menší než ze záhonu, ale určitě chutnější než kupovaná. Nezapomínejte na zálivku – čím menší nádoba, tím větší riziko vyschnutí, ideální jsou proto samozavlažovací truhlíky. Listová zelenina – např. salát dubáček, mangold, nebo asijské zeleniny (mizuna, mibuna, komatsuna, jedlá chryzantéma) se dají velmi dobře v nádobách pěstovat. Listy jsou navíc dekorativní.

Bylinkytymián, rozmarýn, pažitka, petržel, oregano a mnohé další je možné v nádobách pěstovat po celý rok. Pokud je sesazujete do květináče nebo truhlíku, dejte jen pozor, aby měly podobné nároky na pěstování. Některé se také rychle rozrůstají a mohly by omezit růst ostatních (např. máta).

Rajčata
Pro pěstování na balkonech jsou rajčata asi nejoblíbenějšími. Ideální jsou keříčkové odrůdy,nádobách vypadají dekorativně, ať už s květy nebo později s barevnými plody. Na výběr jich spousta odrůd: Bajaja, Aztek, Balkonstar, Rentita, Tom Red, Rosella, Marmande, Dalimil a další.

Mrkev
V případě pěstování mrkvenádobách vybíráme odrůdy s kratším kořenem, které nebudou potřebovat zbytečně hluboké nádoby. Vhodná je například baby karotka Mignon, odrůda Rondo s kulatými kořeny, tvarem připomínajícím ředkvičku nebo odrůda Chantenay, která se vyznačuje robustním, kratším kořenem s tupou špičkou.

Cuketa 
Máte-li prostornější balkón nebo terasu může cuketa vytvořit jeho nenáročnou, úrodnou a dekorativní dominantu. Pro menší balkony příliš vhodné nejsou. Rostlina potřebuje prostornou, hlubokou nádobu a propustný, výživný substrát. Plody sklízíme mladé, brzdili bychom nasazování dalších, mladší jsou i chutnější (sklízíme 15–20 cm dlouhé plody).

Papriky

Menší, kompaktní varianty lze vybrat i mezi paprikami. Do truhlíku se hodí například odrůda Amy  vyniká vysokou úrodou hrubostěnných smetanově bílých plodů lahodné chuti; paprika Hamík  menší oranžové plody téměř bez semen jsou sladké, takže chutnají i dětem; rajčatová paprika Nagykuti  plodí kulaté plody o velikosti 67 cm, v průběhu svého růstu se zbarvují ze žluta do červena, plody směřují netradičně směrem nahoru; rajčatová paprika Dumas je nízká sladká odrůda, vytváří plody o hmotnosti cca 90 g, červené barvy; v nádobách se bude dařit i chilli papričkám.

Publikováno dne 2021-01-11 Zelenina 736

Podobné články

Vyséváme hrách – slaďoučké kuličky milují nejen děti

V současnosti jsou velmi žádané zejména odrůdy dřeňových hrachů – z lusků se vybírají nezralá zrna.

Jaké cukety pěstovat a co dělat, když „nerostou“?

Jaké kultivary pěstovat a co když se nám jejich pěstování nedaří?

Menu