Nejvděčnější jarní květy v mnoha kultivarech – narcisy

Nejvděčnější jarní květy v mnoha kultivarech – narcisy

Jsou odolné, nenáročné a jarní zahradu či terasu spolehlivě rozzáří. Ideálním časem pro jejich výsadbu je konec října a první půle listopadu. Pěstovat je můžeme na záhonech, pod stromy, v louce, na skalce, v nádobách; jsou nepřehlédnutelné, kvetou velmi dlouho a vydrží i ve váze. Narcisům vyberte stanoviště na slunci, může být i polostín, s humózní, propustnou půdou. Máte-li na zahradě těžkou půdu, před výsadbou ji vylehčíme zapravením písku a vyzrálého kompostu, naopak příliš lehké obohatíme štědrou dávkou kompostu. Pro narcisy jsou ideální středně těžké půdy, přídavek dobře uleželého kompostu jim však prospěje vždy, čerstvý hnůj naopak nesnášejí.

Cibulky narcisů vysazujeme do půdy až poté, co její teplota klesne trvale pod 9 °C, tedy koncem října a počátkem listopadu. Při časnější výsadbě jsou cibulky často napadány fuzariovou hnilobou. Vysadíme je do hloubky, která odpovídá dvojnásobku výšky cibule – špička cibule by měla být nejméně 10 cm pod povrchem půdy, v lehčí půdě i 15 cm. Cibulky vrstva zeminy chrání před výkyvy teplot. Na zimu můžeme místo výsadby přikrýt chvojím nebo listím.

Narcisům vyhovuje mulčování, zvláště pokud cibulky nebyly vsazeny dostatečně hluboko, pod stromy jim prospěje přikrývka ze spadaného listí. Stejně jako ostatní cibuloviny, vyniknou narcisy nejlépe ve skupinkách. Pro výsadbu a pěstování v louce dáváme u narcisů pozor na dobu kvetení – s první sečí musíme počkat nejméně 6 týdnů po odkvětu. Do květinové louky jsou proto ideální později kvetoucí narcisy (sečeme jen plně vzrostlou louku, dvakrát ročně). V letních měsících můžeme cibulky vyjmout ze země, nechat oschnout a rozsadit. Pokud je trs hustý, cibulky se tísní a narcisy méně kvetou. Rozsazení jim jenom prospěje, podobně jako jarní hnojení draselným hnojivem.

Výběr druhů je opravdu široký - vybírat můžeme nejen podle tvaru a barvy květů, výšky, ale i dle doby kvetení a z květů se tak těšit od časného jara až do počátku léta. Pro pěstování na zahradách je oblíbený například narcis bílý (Narcissus poeticus), podobně jako řada z něj odvozených kultivarů je nenáročný a vhodný do louky i pod listnaté dřeviny.

Květy narcisu zastřeného (Narcissus obvalaris) jsou sytě žluté, zdobené zřasenou pakorunkou a vykvétají velmi časně; dorůstá výšky 30 cm a v přírodních zahradách se sám rozrůstá.

Stejně vysoký je i narcis trojmužný (Narcissus triandrus), kvetoucí v druhé půli jara.

Narcis bramboříkový (Narcissus Cyclamineus), se hodí i na skalky, dorůstá totiž jen 15 cm, má zlatavé kvítky.  

Narcis ´Dutch Master´ je 40 cm vysoký, s velkým zlatožlutým květem klasického typu, kdy je kruh šesti okvětních plátků spojen pakorunkou uprostřed květu; rozkvétá v březnu a dubnu.

Narcis ´Têtê-à-Têtê´  je kompaktní raný narcis vysoký 15 cm, který na každém stvolu nese až tři květy s dlouhou pakorunkou a zpět zahnutými okvětními plátky. Je vhodný do nádob, mezi keříčkovité rostliny nebo jiné drobné cibuloviny, jako jsou krokusy, modřence, ladoňky a podobně.

Květy plnokvětého narcisu kultivaru ´Rip van Winkle´ vypadají jako zlaté střapce; kvetou od března do dubna a daří se jim pod stromy a keři.

Narcis ´Saint Keverne´ má výšku až 45 cm a patří do skupiny ušlechtilých dlouhokorunných narcisů; jeho květ je sytě žlutý s širokými okvětními lístky.

Kultivar ´Actaea´ je odvozen z narcisu bílého. Má třpytivě bílé okvětní lístky se zlatou pakorunkou, která má navíc červený okraj. Kvete od dubna do května, stejně jako podobná varieta ´Recurvus´. Tyto odrůdy jsou odolné, až 45 cm vysoké a svědčí jim úrodná a vlhčí půda, hodí se na záhony, lemy i vlhké louky.

Narcis ´Barrett Browning´, dorůstá výšky až 40 cm, vykvétá již v první polovině jara. Vyjímečný je květ – krátká oranžová pakorunka uprostřed bílých okvětních plátků.

Publikováno dne 2020-10-19 Okrasné rostliny 540

Podobné články

Jaké jsou Vaše nejoblíbenější jarní květy?

Nezapomeňte na včasný výsev podzimních cibulovin

Pozor na škůdce a nemoci cibulovin

Z chorob napadajících cibuloviny rozlišujeme virové, bakteriální a houbové.

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Cibuloviny kvetoucí na jaře se vysazují od poloviny září a v průběhu října.

Menu