Jaké jsou Vaše nejoblíbenější jarní květy?

Jaké jsou Vaše nejoblíbenější jarní květy?

Nyní je nejvyšší čas vysazovat cibule oblíbených sněženek, bledulí, talovínů či čemeřice. Existuje také řada dalších krásných podzimních cibulovin dostupných v různých barevných, tvarových i výškových varietách, které nás svými květy potěší v průběhu celého jara. 

Hyacinty (Hyacinthus)
Hyacinty lze zakoupit rychlené ještě během zimy. Jejich květy jsou zbarvené do různých pastelových odstínů. Pěstujeme je volně v záhonech, můžeme je sem přesadit i po odkvetení z nádob. Rychlené hyacinty najdou uplatnění i v interiéru na chodbách, v kuchyních, halách, potřebují jen světlo, dostatek vláhy a rosení květů.

Krokusy (Crocus)
Jsou jedny z nejkrásnějších jarních cibulovin nejen na záhoně. Rychlené je lze koupit již koncem zimy, aby však krásně rozkvetly, potřebují nejen dostatek světla, ale hlavně vlhko. Substrát musíme tedy udržovat vlhký – pozor však na přemokření (nedostatek vláhy a suchý vzduch způsobují zasychání květních poupat, případně jejich nerozkvetení). V interiéru se jim bude nejlépe dařit v chladnějším prostředí chodeb, hal a verand. Jestliže se bude teplota venku pohybovat kolem nuly, rychleným krokusům se bude dařit i v exteriéru.

Modřence (Muscari)
Tmavě modré či bílé protáhlé šišky zná snad každý, ať už jako rostlinu rostoucí ve volné půdě, tak rychlenou v květináči. Dobře roste v zahradnickém substrátu při pravidelném zavlažování, upřednostňuje chladnější prostory v interiéru.

Pryskyřníky (Ranunculus)
Původní je žlutokvětá varianta, dnes již však můžeme vybírat z pestré škály barev díky šlechtění. Dočasně se můžou pěstovat i v interiéru. Vyhovuje jim slunné nebo polostinné stanoviště, pravidelně je musíme zavlažovat a odstraňovat jim odkvetlé květy. Někdy je lepší počet květů na stonku zredukovat, protože se pod jejich tíží mohou zlomit. Rostlinám škodí suchý vzduch a přetopená místnost. Máme-li tedy rozkvetlé rostliny v interiéru, soustředíme je na nejchladnějším a současně dobře větraném místě bytu.

Narcis (Narcissus)
Stejně jako výše jmenované cibuloviny, jsou i narcisy často rychleny, jasně žluté květy rozzáří pokoj. Jsou však vyšlechtěny i v řadě světle žlutých či téměř bílých varietách. Venku na záhoně jim vyhovuje vlhká, ale ne přemokřená půda. Stejně tak i v interiéru, místnost musí být navíc dobře větraná. Při pravidelném zavlažování jim nebude vadit ani místnost se sušším vzduchem.

Publikováno dne 2020-09-21 203

Podobné články

Pozor na škůdce a nemoci cibulovin

Z chorob napadajících cibuloviny rozlišujeme virové, bakteriální a houbové.

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Cibuloviny kvetoucí na jaře se vysazují od poloviny září a v průběhu října.

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Cibuloviny stačí jednou vysadit a krásou svých květů vás mohou těšit několik dalších jar.

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Včas vysazená cibulka si do zimy vytvoří dostatečně husté kořeny a na jaře pokvete v plné kráse.

S postupujícím podzimem nastává...

Říjen je pro zahradníky plný práce.

Menu