×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Pěstování kaktusů není náročné, stačí jim vyhovět v několika důležitých nárocích

Nekvetou, hnijí a špatně rostou, někde děláte chybu. Ale kde? Kaktusy jsou nenáročné a velmi vděčné rostliny na pěstování, vyžadují jen trochu zvláštní zacházení. Kaktusy potřebují k životu přímé sluneční světlo. Svědčit jim bude na parapetu jižních, západních a východních oken, kde jsou co nejblíže sklu. Máme-li ale kupříkladu stůl přímo u jižního okna, snese bodlináč také místo vzdálené až 50 cm od okna. V létě snesou pobyt na parapetu vně okna, na balkoně, kde jim však nesmí hrozit přemokření během vydatných dešťů. Kaktusy ideálně zaléváme nejlépe navečer - lépe jednou důkladně než často a mírně.

Substrát navlhčíme, necháme odtéct vodu, kterou vylijeme i z podmisky a zase týden nezaléváme. Zaléváme odstátou vodou, nejlépe měkkou. Substrát kaktusům namícháme z minerální drtě, ostrého písku či škváry a kvalitní zahradní zeminy v poměru 1 : 1. Jestliže přesazujeme kaktusy pravidelně každý rok, nehnojíme je, živiny přijímají ze substrátu. Pokud ne, stačí hnojivá zálivka maximálně třikrát do roka během vegetačního období. Kaktusy přesazujeme nejlépe brzy na jaře nebo v létě, během stagnace růstu. Rostlinu vyjmeme, zbavíme starého substrátu, kořeny necháme několik dní zaschnout, aby v nové zemině nehnily, pak ji zasadíme. Nádobu volíme jen o málo větší než původní. Zalijeme asi za čtrnáct dní od přesazování.

Od října kaktusy začneme zimovat - měly by prožít přirozené klesání teplot. Jestliže je pěstujeme na okenním parapetu balkonu, o postupný pokles teplot se postará příroda sama. Kaktusy zimujeme při 8–12 °C zcela bez zálivky, na světle i ve tmě. Nesvědčí jim horký byt.

V březnu začneme s jarním budíčkem - kaktusy přineseme do tepla, postavíme na jižní, západní či východní okno a pomalu necháme probouzet. Když se objeví zelený vrchol a nové trny, zalijeme kaktus teplou vodou (asi 50 °C). Kaktusy můžeme množit výsevem semen - provádíme ho do speciálního substrátu (má 2 díly jemného písku a 1 díl zeminy) v plastových boxech, kde vytvoříme mikroklima skleníku. Semena vysejeme na povrch substrátu, ten má asi výšku 2 cm, musí být dobře nasáklý vodou. Zasypáváme pouze semena opuncií. Box dáme na teplé, světlé místo (přímé slunce nám semena či sazeničky může ale zničit). Chladnomilné druhy klíčí při teplotách okolo 25 °C, teplomilné druhy při teplotách nad 30 °C. Sazenice přesazujeme poprvé, až když mají půl centimetru. Substrát by měl být stále vlhký.

Nejčastěji pěstované druhy: Opuncie, Astrophytum, Echinocactus, Echinocereus, Mammillaria, Gymnocalycium, Lobivia, Rebutia

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se