×
Hledat v našem blogu

Abeceda bylinek – mateřídouška obecná

Správně však tymián obecný, latinsky Thymus vulgaris, je léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Mateřídouška byla ve středověku symbolem statečnosti a dámy jí po turnajích, soubojích či po jiných hrdinských kouscích zdobily hruď svých chrabrých rytířů.

Mateřídoušky jsou zpravidla silně aromatické nízké polokeříky vysoké až 30 centimetrů. Mají plazivé stonky, drobné vstřícné, krátce řapíkaté nebo přisedlé, čárkovité až okrouhle vejčité, celokrajné nebo zoubkaté, chlupaté nebo lysé listy, plody jsou vejcovité tvrdky. Kvete od května do září. Lístky mateřídoušky se sbírají v době kvetení, a suší se ve svazcích.

Mateřídouška se vyskytuje v celé Evropě mimo její nejsevernější části, v Asii, v severní Africe a na Etiopské vysočině. Chybí na velkém území Střední Asie. Druhově nejbohatší je ve Středomoří, zvláště na Pyrenejském poloostrově. Je pěstována i ve střední a východní Evropě, ale musí být chráněna před zimou.

Mateřídouška potřebuje slunné místo a písčitý velmi dobře propustný podklad. Vyhovuje jí suchá lehká půda, která je mírně vápenitá, alkalická a naleznete zde i kameny. Místo by mělo být na přímém slunci, protože mateřídouška miluje sluníčko, teplo a sucho, a mělo by být chráněno před prudkým větrem.

Mateřídouška obsahuje aromatické monoterpenoidy, např. thymol, linalool a karvakrol, flavony, kyselinu ursolovou, karvanol, flavonoidy, hořčiny a třísloviny. Silice je soustředěna především v přisedlých siličných žlázkách, pokrývajících většinu nadzemní části rostlin.

Vnitřně se používá zejména při onemocnění horních cest dýchacích, jako suchý kašel nebo zánět průdušek. Působí jako antiseptikum trávicího ústrojí a pomáhá i při nadýmání. Je užitečná při bolestech hlavy, nevolnosti či nespavosti. Užívá se zejména ve formě nálevu, který se pije teplý s medem.

Mateřídouška se ale používá i zevně. Z nálevu se připravují obklady, které se přikládají při zánětlivých onemocněních pokožky, při revmatismu a jako analgetický prostředek při onemocnění svalů a kloubů. Koncentrovanější nálev pomáhá při zánětech ústní dutiny také jako kloktadlo s dezinfekčním a dezodoračním účinkem. Mateřídouška se objevuje v kosmetice jako přísada do bylinných krémů a pleťových vod pro citlivou mastnou pleť s komedony, rozšířenými póry a se sklonem k drobným zánětům a do přípravků určených pro mastné vlasy. Může se také použít jako aromatická přísada do koupele. V tom případě se připraví odvar, který se naleje do vanové lázně.

Připravte si např. léčivý olej. Bylinky nasbírané za plného slunce volně vložíme do láhve a zalijeme kvalitním olejem (olivovým nebo slunečnicovým, za studena lisovaným) tak, aby jeho hladina sahala asi tři prsty nad rostliny. Po dvou týdnech můžeme olej začít používat na potírání při revmatismu, svalové únavě, proti kožním plísním a podobně.

Tag: Byliny
Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se