V teplých létech oceníte na zahradě rostliny, které nepotřebují příliš zalévat a vystačí si i s málem vody

V teplých létech oceníte na zahradě rostliny, které nepotřebují příliš zalévat a vystačí si i s málem vody

K odolným trvalkám, kterým sucho neublíží, řadíme nejrůznější okrasné rostliny. Rozchodníky, netřesky, třapatka nachovájuka či nejrůznější kultivary řebříčku. Mezi snadno pěstovatelné, odolné a suchomilné rostliny, patří třeba perovskie, devaterník, kručinka, pryšec myrtovitý, pelyněk, plamenka, tařička, hvozdíky, kopíčko žluté, trávnička, dobromysl, yzop, bělotrn, máčka či starček popelavý. Z dřevin to je např. tamaryšek, čilimník, janovec, škumpa, akát nebo hlošina. Z letniček jsou na vláhu nenáročné například kosmatec, šrucha, lokanka, pestrovka nebo sluncovka kalifornská. Nesmíme opomenout ani trávy - kostřavy, ovsíř, kavyl, dochan nebo třeslice.

Bělavou plstí jsou pokryté větévky kompaktních keříků pachystegia insignis. Vyhovují jim výhřevné, průměrně výživné půdy s velmi dobrou propustností. Výborně se doplňují se suchomilnými travinami. Původně pochází z Austrálie, kde se přirozeně vyskytují na suchých skalnatých plochách. 

V našich zahradách nejsou příliš často k vidění, přitom mají velkou okrasnou hodnotu a skvěle působí jako výplňové rostliny. Pryšce (Euphorbia) jsou natolik rozmanité, že se hodí jak do okrasných záhonů, tak do přírodních výsadeb. K suchu jsou tolerantní.  

Chrpa modrá (Centaurea cyanus) nabídne okouzlující modré květy. Běžně vyrůstá na okrajích polí, rumištích a podél cest. Může dosahovat výšky až 90 cm. Vyhovují jim kypré výživné půdy, k suchu jsou naprosto tolerantní.

Mezi letničky vhodné pro suché polohy patří šáter (Gypsophila). Zahradu i v parných dnech zásobí velkým množství květů bílé nebo růžové barvy.

Nízkou plazivou letničkou svým vzhledem podobnou sukulentům je kosmatec (Dorotheantus). Dařit se mu bude na suchých místech a na skalkách, neboť oblastí jeho původu je jižní Afrika. Stačí zálivka 1x týdně.

Sucho dobře snáší například trýzel malokvětý (Erysimum cheiranthoides) patřící do čeledi brukvovitých. Kvete od května do října a vyhovuje mu bohatá zahradní půda, vyroste ale i na rumištích nebo úhorech. 

Dlouhou dobu kvetení má svíčkovec (Gaura sp.), první květy se objeví už v květnu a vydrží kvést až do září Původně pochází ze severoamerických prérií a dorůstá až do výšky jednoho metru. Zaujme hlavně neobvyklým typem růstu – vytváří dlouhé vzdušné výhony s jemnými vločkami květů bílé nebo růžové barvy. Vyhovují mu teplejší oblasti a nejlépe vyzní v bohatých trvalkových záhonech. Jestliže má dobré odvodnění, poroste i ve vlhčí půdě.

Zajímavou raritou v zahradě bude katráň přímořský (Crambe marittima), který je suchomilný a překvapí svou mohutností. Je to slanomilná rostlina z pobřeží Atlantiku a Baltu. Přízemní růžici vytvářejí silné krabaté listy, které se v polovině léta ztratí a objeví se až dva metry vysoká lodyha s bílými drobnými květy. Kdysi se listy katránu sbíraly a připravovaly jako dušená zelenina, patří totiž do čeledi brukvovitých.

Publikováno dne 2020-07-27 Okrasné rostliny 418

Podobné články

Letničky jsou na pěstování nenáročné

Jak založit tradiční letničkový záhon?

Žádná rostlina nebude prospívat bez...

Vybíráme substrátu pro pěstování rostlin

Áron dračí, exotická rostlina, kterou je...

Áron dračí, jinak také drakovec (Dracunculus) řadíme do rodu rostlin z čeledi árónovitých.

Menu