V teplých létech oceníte na zahradě rostliny, které nepotřebují příliš zalévat a vystačí si i s málem vody

V teplých létech oceníte na zahradě rostliny, které nepotřebují příliš zalévat a vystačí si i s málem vody

K odolným trvalkám, kterým sucho neublíží, řadíme nejrůznější okrasné rostliny. Rozchodníky, netřesky, třapatka nachovájuka či nejrůznější kultivary řebříčku. Mezi snadno pěstovatelné, odolné a suchomilné rostliny, patří třeba perovskie, devaterník, kručinka, pryšec myrtovitý, pelyněk, plamenka, tařička, hvozdíky, kopíčko žluté, trávnička, dobromysl, yzop, bělotrn, máčka či starček popelavý. Z dřevin to je např. tamaryšek, čilimník, janovec, škumpa, akát nebo hlošina. Z letniček jsou na vláhu nenáročné například kosmatec, šrucha, lokanka, pestrovka nebo sluncovka kalifornská. Nesmíme opomenout ani trávy - kostřavy, ovsíř, kavyl, dochan nebo třeslice.

Bělavou plstí jsou pokryté větévky kompaktních keříků pachystegia insignis. Vyhovují jim výhřevné, průměrně výživné půdy s velmi dobrou propustností. Výborně se doplňují se suchomilnými travinami. Původně pochází z Austrálie, kde se přirozeně vyskytují na suchých skalnatých plochách. 

V našich zahradách nejsou příliš často k vidění, přitom mají velkou okrasnou hodnotu a skvěle působí jako výplňové rostliny. Pryšce (Euphorbia) jsou natolik rozmanité, že se hodí jak do okrasných záhonů, tak do přírodních výsadeb. K suchu jsou tolerantní.  

Chrpa modrá (Centaurea cyanus) nabídne okouzlující modré květy. Běžně vyrůstá na okrajích polí, rumištích a podél cest. Může dosahovat výšky až 90 cm. Vyhovují jim kypré výživné půdy, k suchu jsou naprosto tolerantní.

Mezi letničky vhodné pro suché polohy patří šáter (Gypsophila). Zahradu i v parných dnech zásobí velkým množství květů bílé nebo růžové barvy.

Nízkou plazivou letničkou svým vzhledem podobnou sukulentům je kosmatec (Dorotheantus). Dařit se mu bude na suchých místech a na skalkách, neboť oblastí jeho původu je jižní Afrika. Stačí zálivka 1x týdně.

Sucho dobře snáší například trýzel malokvětý (Erysimum cheiranthoides) patřící do čeledi brukvovitých. Kvete od května do října a vyhovuje mu bohatá zahradní půda, vyroste ale i na rumištích nebo úhorech. 

Dlouhou dobu kvetení má svíčkovec (Gaura sp.), první květy se objeví už v květnu a vydrží kvést až do září Původně pochází ze severoamerických prérií a dorůstá až do výšky jednoho metru. Zaujme hlavně neobvyklým typem růstu – vytváří dlouhé vzdušné výhony s jemnými vločkami květů bílé nebo růžové barvy. Vyhovují mu teplejší oblasti a nejlépe vyzní v bohatých trvalkových záhonech. Jestliže má dobré odvodnění, poroste i ve vlhčí půdě.

Zajímavou raritou v zahradě bude katráň přímořský (Crambe marittima), který je suchomilný a překvapí svou mohutností. Je to slanomilná rostlina z pobřeží Atlantiku a Baltu. Přízemní růžici vytvářejí silné krabaté listy, které se v polovině léta ztratí a objeví se až dva metry vysoká lodyha s bílými drobnými květy. Kdysi se listy katránu sbíraly a připravovaly jako dušená zelenina, patří totiž do čeledi brukvovitých.

Publikováno dne 2020-07-27 Okrasné rostliny 54

Podobné články

Áron dračí, exotická rostlina, kterou je...

Áron dračí, jinak také drakovec (Dracunculus) řadíme do rodu rostlin z čeledi árónovitých.

Dominantou podzimních zahrad jsou astry

Astry nejsou na pěstování náročné.

Přezimování přenosných rostlin...

Většině rostlin vyhovuje teplota k přezimování okolo 5 – 10°C.

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Včas vysazená cibulka si do zimy vytvoří dostatečně husté kořeny a na jaře pokvete v plné kráse.

Menu