×

Neobvyklá květina v zahradě? Pěstujte eremurus neboli liliochvostec, zrak zaručeně přitáhne

Chybí-li Vaší zahrádce výrazná, neobvyklá rostlina, tak právě pro Vás, je eremurus z čeledi liliovitých to pravé. Je plně mrazuvzdornou trvalkou s nezvykle vysokým jednobarevným květenstvím. Šlechtěním však vznikly i barevně kombinované květy.

Původem pochází z okrajů pouští v Asii. Dorůstá výšky až 120 cm, některé druhy až 300 cm. V našich končinách se používá i český název liliochvostec, pouštní jehla a podobně. Květy se na rostlině objevují v červnu až v červenci.

Jedná se o rostliny vytrvalé s křehkými hlíznatými kořeny zajímavého vzhledu (připomínají mořskou hvězdici). Při výsadbě musíme být více než opatrní - hlízky jsou opravdu velice křehké. Jestliže i omylem ulomíme centrální výběžky, jiné již nenarostou. Silný stonek se tyčí z přízemní růžice úzkých listů a je zakončen hustým hroznem drobných květů, žlutých, bílých, oranžových nebo růžových. Květy voní nahořklou medovou vůní.

Hlízy sázíme počátkem podzimu (nejlépe v září), v období vegetačního klidu, do jámy hluboké alespoň 50 cm. Na jejím dně by měla být drenáž (podobně jako při sázení řebčíku), např. písek, kterým pak posypeme kořeny i seshora, aby kořeny přezimovaly v suchu. Samotná hlízka by měla být asi 15 cm pod povrchem. Jámu poté zasypeme propustnou zeminou. Liliochvostcům vyhovuje slunečné stanoviště v půdě bohaté na živiny. Přihnojováním organickými a přírodními hnojivy rozhodně nic nezkazíte (rostlinu postačí i jemně obsypat drcenými kravinci). 

Na zimu je vhodné místo s vysazenou rostlinou posypat listím nebo chvojím (alespoň první rok po výsadbě). Na jaře je důležitý dostatek vody, v létě naopak sucho. Na jaře totiž rostlina roste doslova před očima. Díky postupnému kvetení vám bude květ dělat radost klidně i 3 týdny.

Po několika letech (2 - 6) se doporučuje trs v období srpna až září vyjmout, rozdělit a zasadit zpět. Tak se rostlina posílí, namnoží a bude bohatěji kvést, zamezíme však také jejímu zániku, protože díky její velikosti může obsahovat hodně vody.

"
Podobné zboží

Menu

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se