Zdravé brusinky lze pěstovat i v okrasné zahradě, máte-li založené vřesoviště

Zdravé brusinky lze pěstovat i v okrasné zahradě, máte-li založené vřesoviště

Na pěstování jsou brusinky nenáročné - potřebují chudé písčité či rašelinité a kyselé půdy a slunečné stanoviště s dostatečně vlhkou zeminou. Porostou i na polostinném stanovišti, ale málo pokvetou a nebudou tedy ani tolik plodit. Přeschnutí nebo dlouhodobé sucho jim neprospívá, pěstujete-li je tedy v sušších oblastech, přivítají pravidelnou zálivku (ideálně dešťovou vodou). Kořenový systém je mělký a chráníme ho vrstvou nastýlky vhodným materiálem. Speciální hnojivo  nepotřebují, pro lepší růst a výnosy ale potřebují dostatek organické hmoty, prospěje jim proto nastýlání rašelinou, jemně drcenou kůrou, pilinami nebo lesní hrabankou.

Dostupné odrůdy:

‘Koralle’ - jedná se o středně ranou, nejčastěji pěstovanou brusinku s vysokým výnosem (z rostliny získáte asi dvě stě gramů plodů); v oblastech do sedmi set metrů výšky plodí dvakrát do roka, říjnové bobule jsou odolné proti podzimním mrazíkům.  

‘Runo Bielawskie’ - pozdnější odrůda s tmavšími plody; méně úrodná než předchozí, chutí se jí také nevyrovná, ale je pěkná jako okrasný keřík do vřesoviště; listy jsou lesklé, sytě zelené a zoubkované; lze zpracovat do sirupů a marmelád stejně dobře jako jiné odrůdy.  

‘Red Pearl’ - rychle se rozrůstá podzemními výhonky a vytvoří v krátké době souvislý koberec; je velmi dekorativní, bohužel méně plodná, ale zato velmi chutná; kvete dvakrát do roka, ale ve vyšších polohách se druhá úroda většinou opozdí natolik, že nedozrává.   

‘Ida’ - tvoří kompaktní a silné asi dvaceticentimetrové keříky; neodnožuje tolik a může se vysazovat do hustšího sponu.; má velké a chutné, zářivě červené plody

‘Linnea’ - také spíše vzpřímeného tvaru; má větší listy a pevné, tmavě červené bobule; plody se dobře skladují, dozrávají až koncem srpna; odrůda je vhodná také do horských oblastí kolem tisíce metrů nadmořské výšky. 

‘Sanna’ - výnosná, středně raná odrůda brusinky s průměrně velkými plody výrazně rudě vybarvenými; vhodná je pro pěstování ve vyšších nadmořských výškách, pěkná i jako okrasný keř; vzpřímený vzrůst a kompaktní tvar dovolí semknutější výsadbu.  

‘Sussi’ - je poněkud nižší (kolem patnácti centimetrů), rychle se rozrůstá; má výrazné olistění a kvalitní podlouhlé tmavší plody výborné chuti; v horských oblastech plodí méně, bude spíš vhodná do zahrádek v nížinách.  

Publikováno dne 2019-12-05 915
Tag: Zahrada

Podobné články

Není váš trávník dokonalý...

Hustý svěže zelený trávník je snem většiny majitelů zahrad.

Neprospívají vámi pěstované...

Díky Lignohumátu rostlina lépe využívá živiny obsažené v půdě

V březnu Vás na zahradě čeká...

Začít s předpěstováním sadby již můžete u většiny zelenin a letniček

Lepší než zelenina z obchodu je ta...

Není nad tu vlastnoručně vypěstovanou

I v našich podmínkách lze pěstovat tropické a subtropické rostliny (1)

Mezi odolné subtropické rostliny patří například fíkovníky.

Japonské javory jsou vyhledávanými solitérami

Japonské javory se hodí jako solitéry do trávníků i do dlážděných nebo štěrkových ploch

Vánoce jsou skoro za dveřmi. Máte už...

Hledáte ideální dárek pro své nejbližší?

Menu