Přezimování přenosných rostlin – jaké stanoviště, kterým druhům nejvíce vyhovuje?

Přezimování přenosných rostlin – jaké stanoviště, kterým druhům nejvíce vyhovuje?

Aby bylo zimování přenosných rostlin úspěšné, musíme je umístit na správné stanoviště. Většině rostlin vyhovuje teplota k přezimování okolo 5 – 10°C, rozhodující je však množství světla. Druhům, které na zimu opadávají, postačí světla méně, stálezelené rostliny musí mít světla naopak dostatek. Zcela tmavé stanoviště ale nevyhovuje žádné z rostlin.

  • Druhy vhodné do tmavších stanovišť

Marhaník obecný

Velkoplodá granátová jablíčka i bohatě kvetoucí okrasné formy si v zimě vystačí s minimem světla. Jejich korunky totiž na podzim opadají.

Durman

Lidově také nazývaný jako „andělské trumpety“ na podzim také shazuje listy. Potřeba vody a světla tak u něj klesá na minimum.

Fíkovník

Jinak také smokvoň na zimu stejně jako výše jmenovaní kolegové listy shodí. Zimu přežije i v garáži či zahradním domku. Mrazuodolnější druhy mohou zimu vydržet i s lehkou ochranou vysazené v záhoně.

  • Druhy, které v zimě potřebují hodně světlé stanoviště

Olivovník evropský

V zimě sice část listů ztrácí, ale jinak je stálezelený. Úbytek listů je příčinou sucha, nebo nedostatku světla (dochází ke ztrátě energie a nutí rostliny k „úsporným opatřením“ prostřednictvím opadu listů).

Citrusy

Citroníky, pomerančovníky, mandarinky a další jsou stálezelenými rostlinami a potřebují hodně světla, nejlépe hned u okna. Na tmavém místě shodí listy, je to také obranný mechanismus. Na jaře většinou znovu vyrazí nové. Pokud listy shodí, omezte také zálivku.

Oleandr

Jeho nároky na světlo klesají s chladem v místnosti, jinak si žádá také místo v první řadě u okna.

Strelície

Dobu svého kvetení přizpůsobuje stanovišti. Bude-li přes zimu na teplém stanovišti v blízkosti okna, pokvete již od prosince. Dopřejete-li jí vegetační klid v chladné místnosti (3-10°C), pokvete až v létě.

Ibišek čínský

Jestliže ho necháte přezimovat v místnosti s teplotami okolo 18°C, pokvete i v zimě. V chladnějších prostorech shazuje listy a může přečkat zimu i na tmavším stanovišti. V následujícím roce pak pokvete až od června.

Publikováno dne 2019-11-19 Okrasné rostliny 470

Podobné články

Letničky jsou na pěstování nenáročné

Jak založit tradiční letničkový záhon?

Áron dračí, exotická rostlina, kterou je...

Áron dračí, jinak také drakovec (Dracunculus) řadíme do rodu rostlin z čeledi árónovitých.

Menu