×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

V létě osvěží, v zimě uleví od kašle a rýmy – máta peprná

A nejen to, blahodárných účinků této voňavé bylinky na náš organismus je mnohem více.

Tipy pro pěstování:

  • Máta se rychle rozrůstá podzemními oddenky, můžete ji pěstovat v nádobě i ve volné půdě, aby se kořeny nemohly šířit, někteří zahradníci ji proto vysazují do květináče a i s květináčem zahrabou do záhonu.
  • Daří se jí nejlépe na východní nebo jihovýchodní straně, kam jde ráno slunce a odpoledne trochu stín. Na rozdíl od jiných bylinek není suchomilná.
  • Sklízíme ji ještě před kvetením - sbíráme lístky nebo odstřiháváme celé vršky rostliny i se stonkem, sušíme ve stínu.

Výtažky máty se přidávají do zubních past, ústních vod a žvýkaček, proč? Antibakteriální schopnosti látek obsažených v rostlině pomáhají dezinfikovat ústní dutinu a předcházet tvorbě zubního kazu, osvěžuje také dech, takže není na škodu před odchodem na rande přežvýkat pár lístků nebo propláchnout ústní dutinu mátovým čajem.

Máta je účinná také při nachlazení, kdy pomáhá uvolnit a odhlenit dýchací cesty, průdušky i plíce, zmírňuje také příznaky astmatu a senné rýmy. Podporuje dobré trávení, mátový čaj se doporučuje při žaludečních nevolnostech. Mátu by však vnitřně neměly užívat těhotné a kojící ženy a děti do věku 2 let, hlavně z důvodu rizika vzniku alergické reakce a v případě kojících žen snížené tvorby mléka.

Skvělé účinky na pleť a vlasy má odvar z máty, pomáhá snižovat tvorbu lupů a čistí pleť od akné. Její vůně vás navíc uklidní, zbaví stresu a uleví od bolesti hlavy.

Uplatnění najde máta i v kuchyni, především jako aromatické dochucovadlo pečeného a grilovaného masa, přidává se do omáček a marinád a nesmí samozřejmě chybět v koktejlu Mojito. V letních parnech vás však osvěží i obyčejný vychlazený mátový čaj. Ozvláštnit jakýkoli čokoládový dezert pak může mátová esence na vaření a pečení, včetně dortového těsta nebo zmrzliny. Máte-li rádi domácí horkou čokoládu, zkuste ji svařit s několika lístky máty a přecedit.

Tag: Bylinky
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se