×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Pěstování česneku není žádná věda, jaké vybrat stanoviště a jak připravit záhon na výsadbu?

Před vlastní výsadbou rozdělte cibule česneku na stroužky. Oloupané i neoloupané stroužky je možné bez problémů vysazovat, rozdíl v kvalitě není žádný.

Stroužky před výsadbou namoříme. Z přípravků k moření sadby se doporučuje Sulka, která velmi dobře působí proti velmi rozšířenému roztoči vlnovníku česnekovému (Aceria tulipe), který způsobuje tzv. vyšeptávání česneku. Stroužky do 5 % roztoku Sulky můžeme namořit už začátkem září na 2–3 hodiny, poté musí sadba co nejrychleji (cca do 12 hodin) oschnout. Takto připravenou sadbu uskladníme do doby výsadby na suchém větraném místě. Výsadbu plánujeme v závislosti na počasí na konec listopadu až začátek prosince. Před výsadbou lze stroužky na 1–2 hodiny namočit do vlažné vody, tím stroužek rychleji aktivuje své obranné mechanismy, po oschnutí ihned začneme s výsadbou.

Ozimé odrůdy vysazujeme co nejpozději. V době výsadby by teplota půdy měla trvale poklesnout pod 9 °C. Je to zejména z důvodu ochrany před napadením fuzáriem, které při této teplotě není v půdě aktivní. Z podzimní výsadby obvykle bývá vyšší výnos než z jarní, aniž by byla snížena skladovatelnost sklizeného česneku

Jarní odrůdy vysazujeme od podzimu až do jara. Výsadba začátkem března je jako prevencí proti napadení houbomilkou. Pozdější výsadba se však nedoporučuje, může negativně ovlivnit výnos.

Ruční výsadbou se zachovává správná orientace podpučí (směrem dolů) a vrcholu stroužku v půdě a udržuje se i podobná vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami. Volíme vzdálenost řádků 25–50 cm od sebe, vzdálenost rostlin stačí 8–15 cm. Stroužek sázíme dostatečně hluboko, nad zasazeným stroužkem by měla zůstat 6–10 cm vrstva půdy. Pozemek udržujeme v bezplevelném stavu, prostor mezi řádky v případě potřeby prokypřujeme.

Tag: Zelenina
Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se