Pěstování česneku není žádná věda, jaké vybrat stanoviště a jak připravit záhon na výsadbu?

Pěstování česneku není žádná věda, jaké vybrat stanoviště a jak připravit záhon na výsadbu?

Před vlastní výsadbou rozdružte cibule česneku na stroužky. I oloupané stroužky je možné bez problémů vysazovat, úmyslně loupat stroužky před výsadbou ale nemá žádný smysl.

Stroužky před výsadbou namoříme - z přípravků k moření sadby se doporučuje Sulka, která sice téměř neúčinkuje na háďátko zhoubné, ale velmi dobře působí proti velmi rozšířenému roztoči vlnovníku česnekovému (Aceria tulipe), který způsobuje tzv. vyšeptávání česneku. Stroužky do 5 % roztoku Sulky můžeme namořit už začátkem září na 2–3 hodiny, poté musí sadba co nejrychleji (cca do 12 hodin) oschnout. Takto připravenou sadbu uskladníme do doby výsadby na suchém větraném místě, v závislosti na počasí to je konec listopadu až začátek prosince. Před výsadbou lze stroužky na 1–2 hodiny namočit do vlažné vody, tím stroužek rychleji aktivuje své obranné mechanismy, po oschnutí však ihned začneme s výsadbou.

Ozimé odrůdy vysazujeme co nejpozději, tj. koncem listopadu nebo v prosinci v závislosti na počasí a na poloze pěstitelského pozemku - v době výsadby by teplota půdy měla trvale poklesnout pod 9 °C. Je to zejména z důvodu ochrany před napadením fuzáriem, které při této teplotě není v půdě aktivní. Jarní odrůdy pak vysazujeme od podzimu až do jara, myslete však na to, že z podzimní výsadby obvykle bývá vyšší výnos, aniž by byla snížena skladovatelnost sklizeného česneku. Výsadba začátkem března se dá doporučit jako prevencí proti napadení houbomilkou. Pozdější výsadba se však nedoporučuje, může už negativně ovlivnit výnos.

Ruční výsadbou se zachovává správná orientace podpučí (směrem dolů) a vrcholu stroužku v půdě a udržuje se i podobná vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami. Volíme vzdálenost řádků 25–50, ale i 60 cm od sebe, vzdálenost rostlin mezi řádky stačí 8–15 cm v závislosti na odrůdě a zvolené vzdálenosti řádků. Stroužek sázíme dostatečně hluboko, nad zasazeným stroužkem by měla zůstat 6–10 cm vrstva půdy. Pozemek udržujeme v bezplevelném stavu, prostor mezi řádky v případě potřeby prokypřujeme.

Publikováno dne 2019-10-22 Zelenina 962
Tag: Zelenina

Podobné články

Vysejete-li nyní špenát, brzy z jara...

Pro jarní sklizeň nastal čas výsevu právě nyní.

Jak se správně starat o rajčata, aby byla velká úroda?

Nezbytností je pravidelná a dostatečná zálivka.

Co nyní vysít, abyste do podzimu sklidili?

Pohledná listová zelenina oživí zejména podzimní saláty.

Po špenátu Vám sice svaly jako Pepkovi...

Špenát je zdravou zeleninou plnou minerálů.

Salát na sto způsobů (3.)

Každý má jinou strukturu, tvar, jinou chuť i jiné aroma

Teplá léta vybízejí k pěstování melounů

Vodní meloun je úžasným pomocníkem při detoxikaci organismu

Menu