×
Hledat v našem blogu

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Obdivujete kvetoucí křehké krokusy, sněženky a bledule, krále cibulovin - tulipány, květy narcisů či nebesky modrých modřenců? Cibuloviny stačí jednou vysadit a krásou svých květů vás mohou těšit několik dalších jar. Na pěstování jsou snadné a efekt přitom ohromující. Cibuloviny kvetoucí na jaře se vysazují od poloviny září a v průběhu října. Včas vysazená cibulka si do zimy vytvoří dostatečně husté kořeny a na jaře pokvete v plné kráse.

Montbrécie

Rostliny dorůstají 60 – 80 cm a připomínají mečíky, mají totiž mečovitě úzké, vzpřímené listy, které jsou umístěny na lodyze, jež je ukončena květním hroznem s postranními větvemi. Květenství je složeno z 15 – 20 nálevkovitých, mírně ohnutých květů na krátkých stopkách. Rostlina zahajuje vegetaci v dubnu až květnu a kvete od července do zmrznutí. Základní barva květů je žlutooranžová, v současné době se pěstují i kultivary s velkými květy, které mají barvy od žluté až po červenou. Cibulky malokvětých forem jsou zimovzdorné (nikoliv mrazuvzdorné), velkokvěté kultivary je nutno každoročně sklízet. Montbrécie vysazujeme v dubnu do hloubky 6 – 8 cm, na vzdálenost 15 až 20 cm. Požadavky na stanoviště, pěstování a ochranu jsou podobné jako u mečíků. Cibulky se sklízejí koncem října a po osušení se skladují při teplotě 2°C.  Přes zimu musíme chránit hlízy před promrznutím a přemokřením. Venku přezimované hlízy vykvétají častěji. Rozmnožují se dceřinými hlízkami.

Frézie

Pěstuje se kolem 200 kultivarů určených pro rychlení řezaných květů. Z vejčité cibulovité hlízy vyrůstají úzké mečovité listy a 2 – 3 stonky vysoké 60 – 80 cm, které jsou ukončeny jednostranným květním klasem. Květní klasy velmi příjemně voní, jsou nálevkovité až zvonkovité, někdy plnokvěté, široké 4 až 6 cm. Barvy květů jsou nejčastěji bílé, žluté, růžové, karmínové a purpurové v různých odstínech. Frézie je možné použít i pro venkovní pěstování. Hlízy však nejsou mrazuvzdorné. Vyžadují lehkou, propustnou půdu a chráněné stanoviště. Vysazují se v květnu do hloubky 5 cm a na vzdálenost 10 x 10 cm. Lepší je předpěstovat je v květináči v pařeništi a vysadit i s květináčem koncem května. Ošetřují se podobně jako mečíky. Kvetou koncem léta. Po odkvětu je nezalévejte, aby hlízy dobře vyzrály.

Medvědí česnek je jemnější než česnek setý, jeho sezóna je teď.

Planě se objevuje  na vlhkých loukách, ve smíšených lesích, hájích i podél vodních toků brzy z jara. Listy oválného tvaru vyrůstají již koncem března a v květnu česnek medvědí rozkvete drobnými bílými kvítky. Je zvláště vhodný pro jarní omlazovací kúry, pročištění krve i detoxikaci po zimě.

Allium ursinum (česnek medvědí), patří do čeledi liliovitých (Liliaceae), je to vytrvalá bylina vysoká 20 až 50 cm. Listy se podobají konvalince nebo ocúnu, ale pro svou intenzivní česnekovou vůni jsou s nimi nezaměnitelné. Květenství je tvořeno řídkým okolíkovitým polokulatým vrcholíkem bílé barvy. Používá se jako léčivá rostlina, zelenina i koření. Listy sbíráme od dubna (někdy už od března) do května, dříve než rostlina rozkvete, cibulky pak na konci léta a na podzim.

Daří se mu na vlhkých loukách, pod keři, v hájích a listnatých lesích – v zahradě mu tedy vybereme stanoviště na půdách propustných, vlhčích, slabě kyselých, bohatých na humus i na dusík, písčitých až kamenitých nebo hlinitých.

Medvědí česnek je jemnější než ten setý, jeho cibulky mají v kuchyni podobné využití. Pro kuchyňské zpracování využíváme zejména listy. Posekané je můžeme sypat na chléb s máslem nebo některými bílými sýry, na brambory, přidáváme do polévek, omáček, salátů, ochucených majonéz…apod.

Medvědí česnek obsahuje účinnou silici zastoupenou sirnými složkami, čpavkem, glykosidy, allicinem a éterickými oleji. Dále obsahuje vitamín C, fytoncidy, hořčiny a další látky. Účinné látky v něm regulují činnost žaludku, podporují trávení, urychlují hojení ran a vředů, uklidňují křeče hladkého svalstva a ničí střevní parazity. Užívat lze i jako rostlinné antibiotikum, silný protihnilobný prostředek, mírné projímadlo, močopudný prostředek a jako prostředek pro očištění a prokrvování.

Náš tip:

Víno na uvolnění hlenů a usnadnění dýchání: hrst nadrobno posekaných listů svaříme v 250 ml bílého vína, můžeme osladit medem. Pijeme malými doušky v průběhu dne a to každý druhý až třetí den.

Tinktura: nadrobno nakrájíme listy anebo cibulky nasypeme volně do lahve, abychom ji zaplnily po okraj, byliny pak zalijeme 40% vodkou anebo podobně silnou kořalkou a postavíme na dna týdny na okno, kam svítí slunce, nebo k radiátorům či jiné teplé místo. Po té přes hadřík přecedíme a uskladníme v menších lahvičkách, uchováváme v chladnu.

Denně užíváme 10 až 15 kapek smíchaných s trochou vody. Kapky kromě jiného podporují paměť a zabraňují vápenatění cév (arterioskleróze).  

Pozor! Ve větších dávkách, může česnek medvědí u některých jedinců vyvolávat nevolnost a zvracení. Při závažnějším onemocnění konzultujte užívání všech léčivých bylin s lékařem.

"
Tag: Cibuloviny
Co ještě můžete potřebovat?
Podobné články

Menu

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se