×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Obdivujete kvetoucí křehké krokusy, sněženky a bledule, krále cibulovin - tulipány, květy narcisů či nebesky modrých modřenců? Cibuloviny stačí jednou vysadit a krásou svých květů vás mohou těšit několik dalších jar. Na pěstování jsou snadné a efekt přitom ohromující. Cibuloviny kvetoucí na jaře se vysazují od poloviny září a v průběhu října. Včas vysazená cibulka si do zimy vytvoří dostatečně husté kořeny a na jaře pokvete v plné kráse.

Puškinie

Puškinie (Puschkinia libanotica) je jako velmi raná a výrazná cibulovina vhodná v menších skupinách do skalek a mezi polštářové trvalky, osvědčuje se i do trávníků, na okraje křovin a pod řidší stromy. Cibule se vysazují počátkem října na slunečné stanoviště nebo polostínu, do lehčí humózní půdy. Příliš suchá stanoviště jsou pro ně nevhodná. Hloubka výsadby je 5 – 6 cm. Na stanovišti ji můžeme ponechat trvale, nebo do té doby, aby porosty nebyly příliš přehuštěné. Puškinie se rozmnožuje dceřinými cibulemi, kterých však nenarůstá příliš velké množství, nebo podzimním výsevem semen. Semenáče však vykvétají až po 3 – 5 letech. Jestliže rostlinám včas odhlávkujeme semeníky, vykvétají v dalším roce vždy mohutněji než rostliny, u nichž semena dozrála. Květy jsou velmi světle modré s výrazným tmavším proužkem na střední žilce každého květního lístku, během kvetení ale barva bledne. Je vyšlechtěna i v čistě bílé varietě P. libanotica var. alba. Květy se objevují v březnu až dubnu, vegetaci končí počátkem července. Dosahuje výšky 15 – 20 cm. Je plně mrazuvzdorná.

Litoška

Litoška (Galtonia candicans) pochází z jižní Afriky a pěstuje se od roku 1870. S květenstvím má výšku 100 – 120 cm. Cibule dosahují po obvodu 20 cm i více. Na jaře z ní vyrůstá růžice vzpřímených, řemenovitých, šedozelených listů, které jsou široké 5 – 6 cm a dorůstají délky 40 – 50 cm. Květy jsou umístěny v řídkém hroznu na mohutném stvolu. Květy mají nazelenale bílou barvu a mírně voní. Rostlina rozkvétá v červenci až srpnu, kvete 3 – 4 týdny. Vegetaci většinou ukončí první mrazíky. Pozor - cibule nejsou spolehlivě mrazuvzdorné. Litošku vysazujeme v dubnu na plné slunce do lehčí půdy. Hloubka výsadby je 15 – 20 cm, vzdálenost 30 – 40 cm. Půdu připravíme podobně jako při výsadbě mečíků, podobné je i přihnojování. V době vegetace potřebuje dostatečně zalévat. V teplejších oblastech mohou cibule přezimovat pod pokrývkou z listí nebo chvojí. V těžších půdách většinou vymrznou nebo podlehnou půdní chorobě. Po přejití mrazem se doporučuje cibule sklidit, listy odříznout bezprostředně nad cibulí a po mírném osušení skladovat stejně jako u mečíky. Dekorativně působí skupiny z 3 – 5 rostlin v kombinaci s travinami nebo s jinými trvalkami. Je však i pěknou solitérou a hodí se i k řezu.

Tag: Cibuloviny
Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se