×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Obdivujete kvetoucí křehké krokusysněženky a bledule, krále cibulovin - tulipány, květy narcisů či nebesky modrých modřenců? Cibuloviny stačí jednou vysadit a krásou svých květů vás mohou těšit několik dalších jar. Na pěstování jsou snadné a efekt přitom ohromující. Cibuloviny kvetoucí na jaře se vysazují od poloviny září a v průběhu října. Včas vysazená cibulka si do zimy vytvoří dostatečně husté kořeny a na jaře pokvete v plné kráse.

Narcisy

Kvetou velmi dlouho a krásně, jsou vhodné i k řezu do vázy. Počet vyšlechtěných odrůd se počítá v desetitisících. Jméno Narcis vychází ze staré řecké báje o krásném jinochovi, který odmítl lásku ženy a zamiloval se do svého vlastního obrazu, který pozoroval ve vodě, na místě, kde údajně zemřel, vyrostl něžný bílý kvítek – narcis. Velikost květů narcisů se podle odrůd pohybuje od 2 do 8 cm. Objevují se od března (ty časnější) až do května (pozdnější odrůdy).

Narcisům vyhovují humózní, na živiny bohaté půdy, nesnášejí však čerstvý hnůj, k pohnojení můžeme použít jen dobře uleželý chlévský hnůj nebo vyzrálý kompost. Správná doba výsadby souvisí s teplotou - dokud je půda teplá, množí se v ní plíseň fuzárium a rostliny jsou snadno zranitelné. Nejlepší doba pro výsadbu narcisů nastává ve druhé polovině října, když se teplota půdy sníží pod 10 °C. Rostliny Při této teplotě ideálně zakořeňují a cibulím už nehrozí fuzáriová hniloba. Větší cibule sázíme 15 až 20 cm hluboko, menší cibule mělčeji, vzdálenost mezi jednotlivými cibulemi by měla být asi 15 cm, aby rostlina měla dostatek životního prostoru (menší cibule můžeme dávat samozřejmě i blíže). Pod cibulí by měla být půda kyprá a dobře propustná. Zálivku narcisy potřebují, ne však příliš častou a nikdy je nezalévejte na květy. Rostlinám po odkvětu odstraníme květy - pokud bychom nechali rostlinu vyčerpávat tvorbou semen, cibule by nenarůstala. Listy odstraníme, až když seschnou a vrátí svou sílu do cibule. Na záhonu kombinujeme narcisy s později rašícími trvalkami, které mají větší listy, jež pak částečně zasychající narcisy zakryjí. Narcisy jsou mrazuvzdorné. Nově vysazeným cibulím však prospěje, když místo, kde jsou vysazené, přikryjeme na zimu chvojím. Na stejném místě pokvetou dlouho. Nenáročným narcisům prospěje přesazení po několika letech – zda nastal čas, dají samy vědět tím, že přestanou mít hezké květy, případně nekvetou vůbec. Cibulky narcisek sklízíme v první polovině července, stačí, když nať již vadne, když cibule oschnou, očistěte je, ale pozor na kořeny, cibulky, které jsou spojené vrchní suknicí, násilně neodděluje. Klidně je ponechte ve shluku, po sklizni nesmějí být na slunci ani ve vlhku, ideální je vzdušná místnost, která se nepřehřívá, nejvíce jim škodí kolísání teploty. Pro další výsadbu pak vybereme jen ty cibule, které jsou pevné a mají zdravé podpučí (kořenový věnec).

POZOR! - narcisy patří mezi jedovaté rostliny - nejvíce jedovatých látek je obsaženo v cibulích, květy narcisů, otravují ostatní rostliny ve váze, proto je s nimi raději nekombinujeme.

Tag: podzim
Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se