V březnu Vás na zahradě čeká spousta práce, tak se zahájením sezóny neotálejte

V březnu Vás na zahradě čeká spousta práce, tak se zahájením sezóny neotálejte

Astronomické jaro sice ještě nepřišlo, ale zahrádkářům už se rozjíždí sezona na plné obrátky a díky nynějším vysokým teplotám je už cítit ve vzduchu. Půda se postupně ohřívá, na slunečných stanovištích již vyčuhují první sněženky, šafrány, talovíny a další.

V zimních měsících jste určitě popřemýšleli, jaké nové stromy a keře bude potřeba vysadit, jak a čím zahradu rozčlenit, z čeho vysadit živý plot, jak upravit skalku …Nyní nastává čas vaše plány zrealizovat.

Přišla vhodná doba pro vysazování všech ovocných stromků, zvláště těch prostokořenných. Sazenicím časný termín výsadby jen prospěje (např. pro ořešáky, meruňky, broskvoně a nektarinky je jarní termín výsadby dokonce vhodnější, než ten podzimní).  Kontejnerované stromky můžeme vysazovat kdykoliv. Koncem měsíce března se vysazují také okrasné opadavé listnáče, i živé ploty a sazenice révy vinné.

Je-li už půda oschlá a je příznivé počasí na venkovní záhony můžete vysít ředkvičky, ředkve, karotku, mrkev, pastinák, černý kořen, pór, salát k řezu mladých listů i raný hlávkový salát, roketu, špenát, kedlubnu, řepu, vodnici, hrášek, mangold, lebedu, bob zahradní, cibuli, česnek i šalotku. Výsevy na venkovních záhonech nemusíte v březnu příliš zalévat, půda mívá ještě ze zimy dostatek vlhkosti. Před chladnými rány vzcházející rostlinky ochráníte bílou netkanou textilií (bude jim udržovat příjemné mikroklima). Textilie však poslouží i jako ochrana proti škůdcům, např. brokolici chrání před plodomorkou zelnou, mrkev před pochmurnatkou mrkvovou. Jestliže je příznivé počasí, můžete již postupně vysévat měsíček, okrasné máky, ostrožky či rezedy na venkovní záhony. Některé letničky se množí samovýsevem, a tak na loňském stanovišti začnou klíčit a růst i bez vašeho přičinění, jen si je nevytrhejte při odplevelování.

Upřednostňujete-li předpěstování vlastních sazenic, na začátku března je už téměř pozdě na výsev paprik, chilli papriček, peruánské mochyně.

Začít s předpěstováním sadby již můžete u většiny zelenin a letniček, ať už to bude za oknem, v pařeništi nebo skleníku. V polovině měsíce vysejeme rajčata a melouny. Salátové okurky, ačokču či anonu je vhodné předpěstovat pro pěstování ve skleníku či pařeništi již nyní (při výsadbě sazenic na venkovní stanoviště s výsevem počkejte na konec měsíce), dále pak letní kedlubny, květáky a brokolice, koncem měsíce lze případně vysít i první cukety, okurky a dýně

Letničky díky předpěstování pokvetou již počátkem léta - zkuste předpěstovat např. krásnou léčivku lichořeřišnici, afrikány, slaměnky, gazánie, cínie, hvozdíky a astry, měsíčnice, sporýš, vilec.

Do skleníku nebo pařeniště můžete již nyní, proti potencionálním škůdcům, vyvěsit lepové desky nebo nasadit vosičky, pokud se škůdci rozmnoží příliš, použijte raději biologickou ochranu nebo ekologické přípravky na bázi olejů a mastných kyselin.

Publikováno dne 2019-03-25 Okrasné rostliny, Zelenina 446
Tag: Zahrada

Podobné články

I na podzim může být zahrada rozkvetlá

Jaké květiny vysadit, aby nebyla zahrada na podzim barevná jen díky listnatým stromům?

Není váš trávník dokonalý...

Hustý svěže zelený trávník je snem většiny majitelů zahrad.

Menu