Jak se správně starat o rajčata, aby byla velká úroda?

Jak se správně starat o rajčata, aby byla velká úroda?

Nezbytností je pravidelná a dostatečná zálivka. Rajče je háklivé na přesychání. V době vegetace a zejména pak v období sucha zaléváme každý den. Při nepravidelné zálivce by docházelo k praskání plodů. Pro pěstování rajčat v nádobách jsou ideální samozavlažovací květináče, které Vám část námahy ušetří. 

Plodová zelenina, tj. i rajčata je náročná na výživu. Nezapomínejte na ní tedy, zejména rajčata pěstovaná v nádobě mají nároky na živiny vysoké (kořeny omezuje prostor květináče a minimum zeminy, z které je mohou čerpat). Zálivku s výživou opakujeme pravidelně v týdenních intervalech. Z fyziologických nemocí pozor na černání pupku rajčat – jedná se o důsledek nedostatečné výživy - konkrétně o málo snadno přijatelného vápníku, navíc je to spojeno s vyvážeností vodního režimu.

Nezapomeňte na vyštipování. Pokud tedy pěstujete rajčata tyčkovákeříčková rajčata se nevyštipují. Pokud bychom rajčata nevyštipovali, rostliny by nasazovaly příliš mnoho plodů a rostlina by je „neutáhla“.  Je nutné vylomit nebo vyštípnout prsty zálistek, který vyrůstá v úžlabí listu. Nůž nebo nůžky ale nepoužíváme, hrozí riziko přenosu chorob. Rajče je možné také zaštípnout za pátým až šestým květenstvím (v teplejších oblastech to může být i za 7 až 8), urychlí se tak zrání nasazených plodů. Neustálé nasazování plodů rostlinu by vysilovalo a plody by již do podzimu nestačily dozrát. Od květu do sklizně to trvá asi 60 dní (v době, kdy už je málo slunce a plody by nedozrály, odstraníme tedy celý terminální výhon).

Aby úrodu nezničil nezvaný host - zejména v deštivých letech může být  nemilým překvapením plíseň bramborová, na kterou trpí i rajčata. Jestliže se choroba již projeví, na zásah je pozdě. Zaměřte se tedy na prevenci - ošetření se provádí od konce června a musí se provádět opakovaně dle průběhu počasí (teplé, vlhké počasí, které nyní panuje, nástup plísně urychluje). Na trhu si vyberete z dostatku přípravků.

Publikováno dne 2019-08-19 Zelenina 862
Tag: Zelenina

Podobné články

Vysejete-li nyní špenát, brzy z jara...

Pro jarní sklizeň nastal čas výsevu právě nyní.

Pěstování česneku není...

Před vlastní výsadbou rozdružte cibule česneku na stroužky.

Co nyní vysít, abyste do podzimu sklidili?

Pohledná listová zelenina oživí zejména podzimní saláty.

Po špenátu Vám sice svaly jako Pepkovi...

Špenát je zdravou zeleninou plnou minerálů.

Salát na sto způsobů (3.)

Každý má jinou strukturu, tvar, jinou chuť i jiné aroma

Teplá léta vybízejí k pěstování melounů

Vodní meloun je úžasným pomocníkem při detoxikaci organismu

Menu