×

Jak se správně starat o rajčata, aby byla velká úroda?

Nezbytností je pravidelná a dostatečná zálivka. Rajče je háklivé na přesychání. V době vegetace a zejména pak v období sucha zaléváme každý den. Při nepravidelné zálivce by docházelo k praskání plodů. Pro pěstování rajčat v nádobách jsou ideální samozavlažovací květináče, které Vám část námahy ušetří. 

Plodová zelenina, tj. i rajčata je náročná na výživu. Nezapomínejte na ní tedy, zejména rajčata pěstovaná v nádobě mají nároky na živiny vysoké (kořeny omezuje prostor květináče a minimum zeminy, z které je mohou čerpat). Zálivku s výživou opakujeme pravidelně v týdenních intervalech. Z fyziologických nemocí pozor na černání pupku rajčat – jedná se o důsledek nedostatečné výživy - konkrétně o málo snadno přijatelného vápníku, navíc je to spojeno s vyvážeností vodního režimu.

Nezapomeňte na vyštipování. Pokud tedy pěstujete rajčata tyčkovákeříčková rajčata se nevyštipují. Pokud bychom rajčata nevyštipovali, rostliny by nasazovaly příliš mnoho plodů a rostlina by je „neutáhla“.  Je nutné vylomit nebo vyštípnout prsty zálistek, který vyrůstá v úžlabí listu. Nůž nebo nůžky ale nepoužíváme, hrozí riziko přenosu chorob. Rajče je možné také zaštípnout za pátým až šestým květenstvím (v teplejších oblastech to může být i za 7 až 8), urychlí se tak zrání nasazených plodů. Neustálé nasazování plodů rostlinu by vysilovalo a plody by již do podzimu nestačily dozrát. Od květu do sklizně to trvá asi 60 dní (v době, kdy už je málo slunce a plody by nedozrály, odstraníme tedy celý terminální výhon).

Aby úrodu nezničil nezvaný host - zejména v deštivých letech může být  nemilým překvapením plíseň bramborová, na kterou trpí i rajčata. Jestliže se choroba již projeví, na zásah je pozdě. Zaměřte se tedy na prevenci - ošetření se provádí od konce června a musí se provádět opakovaně dle průběhu počasí (teplé, vlhké počasí, které nyní panuje, nástup plísně urychluje). Na trhu si vyberete z dostatku přípravků.

"
Tag: Zelenina
Podobné zboží
Podobné články

Menu

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se