Zeleninové výsevy v zimních měsících (3)

Zeleninové výsevy v zimních měsících (3)

Květák

Již nyní můžeme vysévat rané odrůdy květáku. Sazeničky poté sázíme do pařeniště, v teplejších oblastech je můžeme vysadit pod netkanou textilii i na záhony. Teplota pro klíčení by se měla pohybovat mezi 20 až 25 °C, poté by měla klesnout až na 12-15 °C, sazeničky tak budou kvalitnější.

Brokolice

Časně předpěstovat do pařeniště, skleníku a v teplejších oblastech i na venkovní záhony, kde ji můžete po výsadbě krýt netkanou textilií, lze také ranou brokolici. Ideální teplota pro klíčení je při teplotě nad 20°C, po vyklíčení však můžeme sazeničky pěstovat i při teplotě 10 až 12 °C.

Kedlubna

Rané odrůdy kedluben určené do pařeniště či skleníku dobře klíčí při teplotě 18-20 °C, poté může teplota o 5 °C klesnout.

Mrkev

Lze vysít do vytápěného skleníku, za příznivého počasí i do pařeniště nebo nevytápěného skleníku. Při teplotě 10 °C vyklíčí do přibližně za tři týdny, při 15 °C do cca dvou týdnů. Přesazování je v případě této kořenové zeleniny nevhodné.

Salát

Rané odrůdy salátu, které budeme později rychlit v pařeništi, ve skleníku a teplejších oblastech i na záhonu pod netkanou textilií, si předpěstujeme nyní doma. Semínka vyklíčí do několika dnů při teplotě 25 °C (tuto hranici však nesmíme překročit, pak klíčivost naopak klesá). Poté sazeničkám teplotu snížíme na 10 - 15 °C.

Nyní je čas také na první výsevy semínek lilku, cibule a petrželky. V teplejších oblastech můžete již koncem února nechat naklíčit rané brambory pro jarní výsadbu - položte je do vzdušných bedýnek nebo lísek tak, aby nahoru směřovalo co nejvíce oček a umístěte je na světlé místo, kde se teplota pohybuje mezi 10° až 15 °C.

Z květin je v únoru vhodné si ze semínek předpěstovat druhy s dlouhou dobou vývoje. Sem patří lobelka, hledíky, plamenka Drumondova, petúnie.

Publikováno dne 2019-03-04 Zelenina 251
Tag: Zelenina

Podobné články

Vysejete-li nyní špenát, brzy z jara...

Pro jarní sklizeň nastal čas výsevu právě nyní.

Pěstování česneku není...

Před vlastní výsadbou rozdružte cibule česneku na stroužky.

Jak se správně starat o rajčata, aby byla velká úroda?

Nezbytností je pravidelná a dostatečná zálivka.

Co nyní vysít, abyste do podzimu sklidili?

Pohledná listová zelenina oživí zejména podzimní saláty.

Po špenátu Vám sice svaly jako Pepkovi...

Špenát je zdravou zeleninou plnou minerálů.

Salát na sto způsobů (3.)

Každý má jinou strukturu, tvar, jinou chuť i jiné aroma

Teplá léta vybízejí k pěstování melounů

Vodní meloun je úžasným pomocníkem při detoxikaci organismu

Menu