Teplá léta vybízejí k pěstování melounů

Teplá léta vybízejí k pěstování melounů

Ačkoliv je mnohými považován za ovoce, není tomu tak, meloun je druhem plodové zeleniny patřící do čeledi tykvovitých. Tvrdá povrchová část melounu ochraňuje sladkou, měkkou a vodnatou dužinu. Jejich domovinou je Afrika, i když se pěstují po celém světě. Milují teplé klima. V současnosti se pěstuje velké množství druhů melounů, které se liší jak tvarem, velikostí, tak i barvou.

Rozlišujeme dvě hlavní skupiny:

Vodní meloun neboli lubenice obecná (Citrullus lanatus) – tvoří ho silná zelená, někdy i žíhaná hladká kůra a vodnatá, nejčastěji načervenalá dužina (existují i odrůdy se žlutou dužinou), v níž jsou rovnoměrně rozmístěna semena. Dužina je křehká, má nepříliš sladkou chuť a nepatrné aroma. Obsahuje okolo 90% vody. Jednotlivé plody mohou vážit až 15 kg, ale nejlepší jsou plody o hmotnosti okolo 2 kg.

Cukrový meloun (Cucumis melo) - má zelenou či žlutou kůru s hrbolky připomínajícími bradavice a typicky žlutou či oranžovou dužinu. Oproti vodnímu melounu je dužina aromatičtější, měkčí a má typickou ananasovou vůni; plody jsou výrazně menší (1-3 kg) a obsahují 6 – 8 % cukru.

Je to jednoletá teplomilná poléhavá rostlina dorůstající až 150 cm. Patří do stejného rodu jako okurka. Je známý v těchto kultivarech:

  • Honeydew – s jemnou chutí, světle zelenou dužinou a žlutou slupkou;
  • Ogen – původem z Izraele, malý kulatý meloun;
  • Kantalup – pocházející z Asie, sladký meloun vonící jako ananas;
  • Gallia – typická pro něj je rozpraskaná zlatožlutá slupka připomínající kůru stromu;
  • Charentais – se zelenobílou slupkou a voňavou a sladkou oranžovou dužinou.

Meloun vodní je teplomilnou plodinou s vysokými nároky na teplo, citlivou na kolísání teplot i závlahy. Pro pěstování melounu volíme místo v závětří, kam svítí celý den slunce, rozhodně je nedáváme na záhon zastíněný stromy. Potřebuje dobře propracovanou a propustnou půdu bohatou na humus a živiny, základem je kompost nebo uzrálý chlévský hnůj. Půdu vyžaduje lehčí hlinitopísčitou až hlinitou. Nevhodné jsou půdy těžké, studené a zamokřené. Stejně jako tykve můžeme melouny pěstovat přímo na kompostu. Melouny bychom nikdy neměli pěstovat na záhonu, kde byly loni dýně, patisony nebo cukety, abychom zamezili výskytu chorob a škůdců. Pro úspěšné pěstování je vhodné mulčování půdy černou netkanou textilií nebo černou polyetylénovou fólií, které prohřívají půdu, podporují rychlejší růst, šetří vláhu a brání zaplevelení.

Jestliže melouny nepěstujeme na textilii či fólii, půdu kolem rostlin pravidelně kypříme a zbavujeme plevelů. Rostliny je nutné pravidelně zalévat, v období sucha je spotřeba vody ještě vyšší. Vhodnější je intenzivní zálivka zhruba dvakrát týdně než častější zalévání malými dávkami. Zálivku omezíme v období zrání plodů, aby nedocházelo k uhnívání a praskání plodů. Melouny potřebují dostatečný přísun živin, přihnojujeme je pravidelně hnojivem bohatým na dusík. Vodní meloun je úžasným pomocníkem při detoxikaci organismu a hubnutí, protože přispívá k rychlejšímu vylučování škodlivých látek z těla a pomůže zbavit se přebytečných kilogramů. Je silně močopudný, a pomáhá tak při léčení potíží s ledvinami. Jemná vláknina dužiny posiluje stěny střev a podporuje trávicí systém.

Publikováno dne 2019-05-16 Zelenina 553
Tag: Zelenina

Podobné články

Vysejete-li nyní špenát, brzy z jara...

Pro jarní sklizeň nastal čas výsevu právě nyní.

Pěstování česneku není...

Před vlastní výsadbou rozdružte cibule česneku na stroužky.

Jak se správně starat o rajčata, aby byla velká úroda?

Nezbytností je pravidelná a dostatečná zálivka.

Co nyní vysít, abyste do podzimu sklidili?

Pohledná listová zelenina oživí zejména podzimní saláty.

Po špenátu Vám sice svaly jako Pepkovi...

Špenát je zdravou zeleninou plnou minerálů.

Salát na sto způsobů (3.)

Každý má jinou strukturu, tvar, jinou chuť i jiné aroma

Menu