Fazole, zdravá zelenina i krásná letnička, jak je pěstovat?

Fazole, zdravá zelenina i krásná letnička, jak je pěstovat?

Fazole mají mnoho podob i chutí a navíc rostliny mají krásné květy. Existuje mnoho druhů fazolí, které se liší nejen velikostí, ale i barvou lusků a semen. V našich podmínkách se nejvíc pěstuje fazol obecný, z kterého vzešly dvě růstové formy – tyčkové (pnoucí) a keříčkové. Pak je můžeme dělit dále, podle toho, zda fazole pěstujeme na zrno nebo je chceme konzumovat i s lusky. Pro suchá zrna je nejčastěji pěstován fazol polní, naopak lusky fazolu zahradního se dají jíst celé a považují se za lahodnou a lehce stravitelnou zeleninu. Oblíbený je fazol šarlatový, který známe hlavně jako dekorativní popínavou rostlinu, má ale také chutná semena. Fazole mají příjemně neutrální chuť, proto se dají kombinovat téměř s čímkoli, jsou výživné, ideální pro diabetiky či těhotné.

Tipy pro úspěšné pěstování:

  1. Výběr odrůdy - pnoucí tyčkové fazole nezaberou tolik místa, hodí se proto pro menší zahrádky a balkony, a navíc plní i okrasnou funkci, dozrávají postupně, můžete je sklízet celé léto. Fazole keříčkové potřebují větší záhon, ale rostou i plodí rychleji a sklízíme je všechny najednou, pokud chceme sklízet celé léto, musíme je opakovaně vysévat ve zhruba dvoutýdenních intervalech.
  2. Zeminu potřebují lehčí až středně těžkou, mírně vlhkou, dobře propustnou. Milují slunné stanoviště, ale snesou i mírný polostín. Podobně jako hrách mají i fazole na kořenech nitrofilní bakterie, které na sebe vážou vzdušný dusík a obohacují tak půdu. Na počátku růstu však vyžadují základní zásobu dusíku, po skončení vegetace se v půdě bude nacházet vyšší obsah této živiny, než byl před výsevem.
  3. Aby bylo pěstování fazolí úspěšné, vyžadují dostatek teplých a slunečných dní, optimální teplota by měla být kolem 22 °C, vyšší teploty nevadí, nižší by neměly klesnout pod 16 °C. Fazole jsou teplomilné, nevyséváme je proto dřív, než je půda dostatečně prohřátá.
  4. Ideálními sousedy fazolí jsou jahody, rajčata, špenát, nevhodnými sousedy česnek, cibule, hrách a pórek. Semena nevysévejte na záhon, kde rostly v předchozích třech letech hrách či fazole, mnozí škůdci dokážou v půdě dlouho přežívat. Před nájezdy mšic chrání fazole saturejka, lichořeřišnice zase odpuzuje housenky, slimáky a mravence.
  5. Před výsevem půdu dobře prokypřete. Keříčkové vyséváme do hnízd po 3–5 semenech na vzdálenost 30–40 cm a do hloubky 3–5 cm, tyčkové 6 až 8 cm hluboko, po 6 až 8 semenech na vzdálenost 60 až 80 cm, případně výsev přizpůsobíme připravené konstrukci. Vzcházení fazolí můžeme urychlit, když semena den před výsevem namočíme do vody.
  6. Nezapomeňte, tyčkové fazole vyžadují oporu. Opora by měla být odolná proti náporům větru. Popínavé fazole se hodí k pěstování na balkonech a terasách, kde máme možnost vést je do výšky. Semena vyséváme do řádku, do prostorného květinového truhlíku umístěného u stěny nebo do nádoby do hnízda po 3 semenech, přiděláme konstrukci z provázků nebo drátků k vedení fazolí do výšky.
  7. Především v období klíčení a při nasazování lusků vyžadují fazole vydatnou a pravidelnou zálivku, nesmíme je nechat žíznit. Když se objeví květy, zaléváme rostliny vydatně jednou týdně, to je lepší než po troškách každý den. Fazole keříčkové jsou náročné na vzdušnou vlhkost, pokud je tedy suché a horké léto, musíme je řádně zavlažovat i rosit.
Publikováno dne 2019-06-27 Zelenina 1505
Tag: Zelenina

Podobné články

Menu