Levandule, jedinečná květinová vůně

Levandule, jedinečná květinová vůně

Je okrasnou trvalkou (pokud vyberete správný kultivar), léčivou aromatickou bylinou i kořením. Její vůně je jedinečná, má harmonizující a uklidňující účinky na tělo i duši, napomáhá sladkému spánku, hojí a čistí i pokožku, prospívá trávení.

Levandule vytváří časem dřevnatějící, plně mrazuvzdorné keříky. V závislosti na druhu a kultivaru mohou být 20, ale i 60 cm vysoké. Milují slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Není potřeba mnoho živin. Je to ideální rostlina k vytvoření voňavého bylinkového zátiší na zahradě, i k pěstování ve velkých nádobách. Láká včely i motýly, je totiž medonosná. Pro udržení pěkného vzhledu keříky na jaře seřezáváme, ale pouze nové výhony. Nikdy ji neřežeme až na staré dřevo, které obráží špatně. Původní, botanické druhy, např. levandule lékařská se dobře množí semeny i řízky. Vyšlechtěné variety musíme množit pouze řízky, aby si zachovaly své vlastnosti.
 
Chceme-li si připravit sušenou levanduli na ozdobu, seřezáváme květenství v době, kdy je přibližně polovina květů v klásku otevřená a sušíme ve svazcích hlavou dolu. Budeme-li sušené květy využívat do čaje, koupele nebo vonných sáčků, můžeme sklízet až po odkvětu – silicemi budou stále nabité, ale obslouží se i včely, čmeláci a motýli.

Levandule tiší bolesti hlavy, migrénu, tlumí pocity napětí a nervozity. Dokáže také mírnit hysterické záchvaty nebo mu předem zabrání. Dnes ji známe spíše jen jako součást kosmetiky, maximálně si koupíme voňavý polštářek pro příjemné spaní. Naše babičky používaly její kvítky jako přírodní deodorant, posloužila i jako prostředek proti molům v šatníku či repelent, odpuzující hmyz. Kromě již zmíněných účinků na náš nervový systém působí levandulový čaj dobře při trávicích potížích – uleví při žaludeční nevolnosti, plynatosti i kolice. Tato rostlinka pomáhá léčit dýchací problémy, angínu i chřipku. Těhotné ženy by se však jejímu užívání měly vyhnout!

Ve Středomoří levanduli využívají i jako koření při přípravě ryb, grilovaných mas nebo do dušených pokrmů. Budete-li ji využívat v kuchyni také, mějte na paměti, že má velmi silné aroma a nahořklou chuť, proto s ní šetřete.

Kromě levandule lékařské (Lavandula officinalis) se pěstuje i spousta dalších druhů a kultivarů. Např. levandule korunkatá, tzv. francouzská levandule (Lavandula stoechas), má velká nachová kompaktní květenství, ale je o dost choulostivější. Lavandula lanata má velká květenství a je otužilá, nesnáší ale přemokření. Je vhodná do nádob, uděláte-li jí dobrou drenáž. Levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia), se pěstuje v několika barevných varietách s jemně růžovými i bílými květy, které vyniknou především v kombinaci s modrými a fialovými kolegyněmi.

Publikováno dne 2019-03-18 Okrasné rostliny, Byliny 541

Podobné články

Letničky jsou na pěstování nenáročné

Jak založit tradiční letničkový záhon?

Bylinky od A do Z, aneb není bylina, aby na něco nebyla...

Proskurník využijete při léčbě nachlazení, ale i jiných nemocí

Áron dračí, exotická rostlina, kterou je...

Áron dračí, jinak také drakovec (Dracunculus) řadíme do rodu rostlin z čeledi árónovitých.

Dominantou podzimních zahrad jsou astry

Astry nejsou na pěstování náročné.

Přezimování přenosných rostlin...

Většině rostlin vyhovuje teplota k přezimování okolo 5 – 10°C.

Menu