Lepší než zelenina z obchodu je ta vlastní, založte si zeleninový záhon

Lepší než zelenina z obchodu je ta vlastní, založte si zeleninový záhon

Ačkoli je možné všechnu zeleninu nakoupit v supermarketu, a to v kterémkoliv ročním období, není nad tu vlastnoručně vypěstovanou, bez použití nadměrného množství hnojiv a pesticidů. Zimní měsíce jsou ideální k plánování, na jaře pak budete připraveni na založení zeleninových záhonů, které navíc mohou zpříjemnit nebo usnadnit péči o pěstované plodiny.

Zeleninové záhony se v zahradách objevovali již v období renesance, tehdy ovšem u šlechtických sídel představovaly spíše okrasný prvek formálního charakteru. V užitkové zahradě by místo vedle zeleniny měly mít také bylinky a léčivé rostliny. Zelenina je nabízena v mnoha barevných variantách, které plní i okrasnou funkci, takže její pěstování vás bude bavit.

Je potřeba rozmyslet:

  • umístění užitkové zahrady na pozemku.
  • jak záhony založíte, zda v úrovni terénu nebo je nad terén vyvýšíte. V úrovni terénu se půda pouze rozryje rýčem, uhrabe se a záhony pak stačí jen oddělit cestičkami vyšlapanými do zeminy. Tento způsob má ale několik „háčků“. Bolí vás záda? Pěstované plodiny jsou poměrně těžko dostupné, při údržbě se musíte poměrně dost ohýbat až k zemi, což nesvědčí téměř nikomu. Stejně tak dochází k rozlévání zálivkové vody i do cestiček, kde se pak rozrůstá jen plevel. Praktičtější jsou záhony vyvýšené nad terén. Nejlépe přístupné jsou ty, které budou zvednuté nad úroveň terénu do 80 a více centimetrů, takže je lze udržovat vestoje. Způsobů založení vyvýšených záhonů je několik a všechny metody mají své výhody i nedostatky.
  • jak budete řešit zálivku - jednou z možností je čerpání vody z podzemní jímky na dešťovou vodu. Je tedy potřeba vyřešit napojení hadice.
  • cesty a cestičky - do zeleninové zahrady byste se měli pokud možno dostat suchou nohou i v nepříznivém počasí - povrch cest by neměl být nikdy kluzký, tedy ani nebezpečný. Zahradní cesty by měly propojovat nejdůležitější prostory kompozice užitkové zahrady.
  • umístění kompostéru - po celou sezonu bývá na zeleninové zahradě velké množství organické hmoty, kterou je možné přeměnit na kompost (typ a velikost kompostéru volte s ohledem na množství zpracovávané hmoty - u větších zahrad bývá praktické založení dvou a více kompostérů, které pojmou kromě trávy, plevele a spadaného listí, také kuchyňský odpad či podestýlku hospodářských zvířat, chováte-li je).

Ačkoli se může zdát, že se jedná o detaily, dobrá příprava a praktické řešení v praxi vám může ušetřit spoustu času i námahy.

Publikováno dne 2019-01-31 Zelenina 1112

Podobné články

Salát na sto způsobů (1.)

Vzhledem k jeho rozmanitosti se nikdy neomrzí.

Jak si předpěstovat zdravé a silné...

Také milujete rajská jablíčka, ale ta z obchodu Vám přijdou bez chuti a vůně?

Zeleninové výsevy v zimních měsících (1)

Již nyní můžete začít s výsevy zeleniny pro ranou sklizeň…

Levná a účinná pomoc při...

Cibule má vysoký obsah vitamínu C

I v našich podmínkách lze pěstovat tropické a subtropické rostliny (1)

Mezi odolné subtropické rostliny patří například fíkovníky.

Japonské javory jsou vyhledávanými solitérami

Japonské javory se hodí jako solitéry do trávníků i do dlážděných nebo štěrkových ploch

Kategorie našich článků

Vyhledávání v našich článcích

Menu