Plánujete zahradu? Půvabné a nenáročné trvalkové výsadby můžete ladit do různých odstínů

Plánujete zahradu? Půvabné a nenáročné trvalkové výsadby můžete ladit do různých odstínů

Mohou připomínat nádhernou kvetoucí louku, step či prérii, jsou plné barev a přitom nenáročné na údržbu a jejich předností je navíc odolnost vůči suchu.

Barevné koberce z trvalek doplněných okrasnými travami nahradí monotónní trávník, který v parném, suchém létě změní barvu na rez, pokud ho tedy marnotratně nezavlažujeme. Trvalkové stepi však kvetou i v přísušku, budou vás těšit svou barvou i tvarem, budou lákadlem pro motýly. Volbou vhodných druhů, mohou být nejen na vláhu naprosto nenáročné. Trvalky můžeme doplnit i nenáročnými letničkami, které se množí samovýsevem.

Rozsviťte to žlutou
Do trvalkového záhonu v odstínech žluté vysaďte například krásnoočka (Coreopsis grandiflora ´Sonnenkind´ a C. palmata), šalvěj lékařskou ´Purpurascens´, pryšec mnohobarvý, len narbonský, kokardu osinatou, smělek štíhlý, náprstník (Digitalis parviflora), pryšec mnohobarvý, hvězdnice (Oligoneuron album), třapatky nachové, zářivé a missurijské. Klejicha hlíznatá a šuškarda klasnatá vyniknou jako solitéry, nejnižší patro vytvoříte půdopokryvnými rozchodníky a pupalkami (Oenothera macrocarpa). Na jaře záhon dozdobí cibuloviny - tulipány, modřence, šafrán a okrasné česneky, v létě ho oživíte letničkami, jako např. krásenkou sírožlutou a chrastavcem makedonským.

V barvách purpurové
Základem jsou solitérními rostliny jako klasnatka (Elsholtzia stauntonii), netvařec (Amorpha canescens), kavyl (Stipa tenuissima), perovskie (Perovskia abrotanoides) a opadavec (Sporobolus heterolepis). Dále ji tvoří směs šuškard, len vytrvalý, třapatkovka nachová ´Doubledecker´, třapatkovka bledá, hvězdnice (Oligoneuron album), pelyněk (Artemisia ludoviciana 'Silver Queen'), zavinutka tečkovaná, šalvěj muškátová, třapatka srstnatá, sporýš argentinský a další. Na jaře záhon doplní cibuloviny – např. okrasné česneky kulatohlavý a tuhý, modřenec arménský, tulipány a kosatce.

Červená prérie
Solitéry zde mohou tvořit šuškarda klasnatá a kavyl (Stipa tenuissima), záhon dále může utvářet směs aster, voňavá dobromysl ´Herrenhausen´, koniklec otevřený, dračík (Penstemon albertianus), třapatkovka (Echinacea tennesseensis 'Rocky Top  Hybrids'), milička (Eragrostis spectabilis) a další druhy. Záhon lze doplnit půdopokryvnými rostlinami např. - rozchodníkem ´Purpurteppich´, dobromysl ´Compactum´, marulka lékařká, pelyněk (Artemisia Schmidtiana ´Nana´) aj. Od časného jara záhon mohou zdobit okrasné česneky, v průběhu léta pak i letničky, jako je vlčí mák, len setý, statice, smilek, kohoutek, chrastavec či náprstník, které se samy rok od roku přesévají.

Publikováno dne 2018-12-21 Okrasné rostliny 1417

Podobné články

Letničky jsou na pěstování nenáročné

Jak založit tradiční letničkový záhon?

Áron dračí, exotická rostlina, kterou je...

Áron dračí, jinak také drakovec (Dracunculus) řadíme do rodu rostlin z čeledi árónovitých.

Dominantou podzimních zahrad jsou astry

Astry nejsou na pěstování náročné.

Přezimování přenosných rostlin...

Většině rostlin vyhovuje teplota k přezimování okolo 5 – 10°C.

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Včas vysazená cibulka si do zimy vytvoří dostatečně husté kořeny a na jaře pokvete v plné kráse.

Menu