×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Jak na bohatě kvetoucí vánoční kaktus?

Ať už rostlinka vykvete přímo na vánoční svátky, nebo později, záplava květů, jako odměna za správnou péči každého milovníka rostlin potěší, tím spíše, že většina květin má v zimním období vegetační klid.

Vánoční kaktus, jinak také Schlumbergera truncata či Epiphyllum nebo Zygocactus. Je poměrně nenáročná, nádherně kvetoucí pokojová rostlina, která pochází z oblasti deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky. Vybírat lze z různých barevných variant, např. růžové, bílé, žluté, lososové či karmínové.

Aby vánoční kaktus vykvetl, základní podmínkou je dopřát mu krátký den, proto tak ochotně kvete v zimě. Jestliže by vám měl zdobit vánoční stůl, nejméně dva týdny před svátky rostlinu ponechte v chladnější místnosti (lépe ale již od podzimu) a zalévejte velmi střídmě. Je to sukulentní rostlina, nepatří tedy mezi žíznivce a příliš vody by ho mohlo zahubit. Po přenesení do tepla mu dopřejte více vláhy i živin, začne pak bohatě kvést. Změny teploty mu musíte dávkovat pozvolna, nesmí být příliš velké, aby poupata neopadala. Přenášíme ho buď v době, kdy jsou poupátka ještě velmi malá, nebo naopak až se květy začnou rozvíjet. I v době květu místnosti nepřetápíme, ideální teplota se pohybuje kolem 18 °C.

V období teplých měsíců roku vánočnímu kaktusu prospívá letnění. Po zmrzlých ho můžete umístit na zahradu nebo balkón. Stanoviště je ideální světlé, nesnáší přímý sluneční úpal. Zálivka by měla být střídmá, tak aby byl substrát jen občas vlhký. Máte-li v zahradě vzrostlé stromy, kaktus můžete zavěsit i do jeho koruny. Pravidelně přihnojujeme, například kopřivovou jíchou. Přesadíme ho jednou za dva či tři roky, na jaře, v průběhu léta, nebo na podzim – nejlepší je lehký substrát pro sukulenty (doma lze připravit z písku, listovky a kompostu).

Pokud chcete, aby kaktus vykvetl i další rok, doporučujeme mu po odkvětu dopřát vegetační klid. Důležité je zmírnit zálivku. Kaktus je možné přes léto vynést na balkón či na venkovní záhon na stinné místo. Rostlině se díky tomu posílí stonkové články a bude bohatě kvést. Sníženou zálivku dodržujeme do té doby, než rostlina nenasadí květ. V září můžeme kaktus přemístit zpět do bytu a až se objeví poupata, zvýšíme mu teplotu a zálivku.

Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se