V listopadu již zazimujte zahradu

V listopadu již zazimujte zahradu

Počasí v letošním roce zahrádkářům stále přeje, je ale na čase dokončit všechny důležité práce před zimou. Padla si zahrádkáři dát ještě nemohou. A jelikož je v tomto období počasí jako na houpačce, je třeba využít každou vhodnou chvilku.

růžím přihrňte zeminu a přikryjte je chvojím, důležité je ochránit jejich nejcitlivější bod - místo štěpování, ostříháme také odkvetlé květy a šípky, a stonky zkrátíme přibližně na polovinu. Stromkové růže a ty choulostivější druhy zakryjte prodyšnou geotextilií.

K ochraně choulostivějších rostlin jako jsou hortenzie či japonské javory lze úspěšně použít bílé netkané textilie či jutové pytle. Hortenzie lze zabezpečit i tak, že je do výšky 40 cm zasypeme listím (nestačí listí nahrnout okolo, ale celý keř s ním prosypat). Ideální pro tento účel je bukové listí, nesaje tolik vlhkosti a tak nezahnívá, to vše pak ještě pokryjeme chvojím.

V listopadu si již příliš sázení neužijeme, až na jedinou výjimku - česnek. Stroužky sázíme do země, až když se teplota půdy ustálí pod 9 °C. Předejdeme tak napadení nebezpečnou houbovou chorobou – fusariem, způsobující hnilobu česneku. Jiná obrana proti této chorobě neexistuje.

trávníku v mlhavém období a vlhku odstraňujeme průběžně listí a před zimou rozhrneme  krtiny. Na trávníku se pod vrstvami napadaného mokrého listí může objevit plíseň a nehezké skvrny. Před zimou by měl být trávník posekaný na 3 - 4 cm.

Po poslední sklizni ve skleníku zryjeme záhony, odstraníme zbytky kořenů a vydezinfikujeme ho. Půl kg vápna (dusíkatého) postačí na dezinfekci 10 m2 - vápno zapravíme do půdy a zalijeme (aby došlo k jeho rozkladu) a na 2 – 3 týdny záhon zakryjeme plastovou fólií. Alespoň 1x za 5 let je ideální půdu ve skleníku zcela vyměnit.

Jestliže jste nestihli v říjnu dokončit výsadbu ovocných stromků, můžete ji dokončit do poloviny listopadu. Nesázejte však broskvoně, meruňky a ve vyšších nadmořských výškách také ořešáky, které je vhodné vysazovat dříve, nebo až na jaře. Stromky vysaďte tak, aby měly v budoucnu dostatečný prostor do šířky i do výšky.

Na zimu připravíme také zahradní techniku, která nám až doteď sloužila. Stroje důkladně očistíme a uložíme (motorové pily, křovinořezy a další dvoutaktní stroje ukládáme bez paliva; čtyřtaktům uskladnění s benzinem nevadí). Rezavé nářadí očistíme smirkovým papírem a drátěným kartáčem, nože a nůžky naostříme a pak je naleštíme olejem.

Průběžně kontrolujeme uskladněné ovoce, jedině tak včas odhalíme nakažené plody, které ihned odstraníme, aby se infekce dále nešířila.

Až po prvních mrazících, tedy nejlépe až v prosinci, je nejvhodnější sklízet plody mišpule obecné (Mespilus germanica). Plody lehce změknou a ztratí trpkou chuť.

Publikováno dne 2018-11-16 224
Tag: Zahrada

Podobné články

Lepší než zelenina z obchodu je ta...

Není nad tu vlastnoručně vypěstovanou

I v našich podmínkách lze pěstovat tropické a subtropické rostliny (1)

Mezi odolné subtropické rostliny patří například fíkovníky.

Japonské javory jsou vyhledávanými solitérami

Japonské javory se hodí jako solitéry do trávníků i do dlážděných nebo štěrkových ploch

Vánoce jsou skoro za dveřmi. Máte už...

Hledáte ideální dárek pro své nejbližší?

Ideální zahrada do tropických letních dní? Štěrková.

Štěrk má schopnost odvádět vodu, odrážet světlo a teplo, což řadě rostlin velmi vyhovuje

Zahradničení v srpnu. Zelenina poroste jen s dostatkem vláhy.

Po sklizni prvních druhů zeleniny nenechte záhony ležet ladem

Plodiny, které si můžete sami vypěstovat, a...

Jaké plodiny by Vám neměli v zahradě chybět?

Kategorie našich článků

Vyhledávání v našich článcích

Menu