×
Hledat v našem blogu

V listopadu již zazimujte zahradu

Počasí v letošním roce zahrádkářům stále přeje, je ale na čase dokončit všechny důležité práce před zimou. Padla si zahrádkáři dát ještě nemohou. A jelikož je v tomto období počasí jako na houpačce, je třeba využít každou vhodnou chvilku.

růžím přihrňte zeminu a přikryjte je chvojím, důležité je ochránit jejich nejcitlivější bod - místo štěpování, ostříháme také odkvetlé květy a šípky, a stonky zkrátíme přibližně na polovinu. Stromkové růže a ty choulostivější druhy zakryjte prodyšnou geotextilií.

K ochraně choulostivějších rostlin jako jsou hortenzie či japonské javory lze úspěšně použít bílé netkané textilie či jutové pytle. Hortenzie lze zabezpečit i tak, že je do výšky 40 cm zasypeme listím (nestačí listí nahrnout okolo, ale celý keř s ním prosypat). Ideální pro tento účel je bukové listí, nesaje tolik vlhkosti a tak nezahnívá, to vše pak ještě pokryjeme chvojím.

V listopadu si již příliš sázení neužijeme, až na jedinou výjimku - česnek. Stroužky sázíme do země, až když se teplota půdy ustálí pod 9 °C. Předejdeme tak napadení nebezpečnou houbovou chorobou – fusariem, způsobující hnilobu česneku. Jiná obrana proti této chorobě neexistuje.

trávníku v mlhavém období a vlhku odstraňujeme průběžně listí a před zimou rozhrneme krtiny. Na trávníku se pod vrstvami napadaného mokrého listí může objevit plíseň a nehezké skvrny. Před zimou by měl být trávník posekaný na 3 - 4 cm.

Po poslední sklizni ve skleníku zryjeme záhony, odstraníme zbytky kořenů a vydezinfikujeme ho. Půl kg vápna (dusíkatého) postačí na dezinfekci 10 m2 - vápno zapravíme do půdy a zalijeme (aby došlo k jeho rozkladu) a na 2 – 3 týdny záhon zakryjeme plastovou fólií. Alespoň 1x za 5 let je ideální půdu ve skleníku zcela vyměnit.

"V listopadu je nejlepší období pro vysazení česneku. Pro zdravou sklizeň se vyplatí počkat až do prvních mrazů."

Jestliže jste nestihli v říjnu dokončit výsadbu ovocných stromků, můžete ji dokončit do poloviny listopadu. Nesázejte však broskvoně, meruňky a ve vyšších nadmořských výškách také ořešáky, které je vhodné vysazovat dříve, nebo až na jaře. Stromky vysaďte tak, aby měly v budoucnu dostatečný prostor do šířky i do výšky.

Na zimu připravíme také zahradní techniku, která nám až doteď sloužila. Stroje důkladně očistíme a uložíme (motorové pily, křovinořezy a další dvoutaktní stroje ukládáme bez paliva, čtyřtaktům uskladnění s benzinem nevadí). Rezavé nářadí očistíme smirkovým papírem a drátěným kartáčem, nože a nůžky naostříme a pak je naleštíme olejem.

Průběžně kontrolujeme uskladněné ovoce, jedině tak včas odhalíme nakažené plody, které ihned odstraníme, aby se infekce dále nešířila.

Až po prvních mrazících, tedy nejlépe až v prosinci, je nejvhodnější sklízet plody mišpule obecné (Mespilus germanica). Plody lehce změknou a ztratí trpkou chuť.

Tag: Zahrada
Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se