Abeceda bylinek – prha arnika

Abeceda bylinek – prha arnika

Arnica montana, nazývaná také arnika horská nebo prostě jen arnika, je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Je rozšířena výhradně v Evropě, vyskytuje se i v České republice, kde patří k ohroženým druhům a je chráněna zákonem.

Listy jsou uspořádány v přízemní růžici, několik listů se jich nachází i na lodyze. Přízemní listy jsou přisedlé, celokrajné, obvejčité až eliptické, obvykle 6 až 15 cm dlouhé a 1,5 až 5 cm široké. Kvetoucí lodyha dorůstá výšky 15 až 70 cm. Rostlina kvete od června do srpna trubkovitými středovými květy tmavě žluté barvy. Úbory mají 5 až 8 cm v průměru. Nažky jsou 5 až 7 mm dlouhé, světle hnědé až černé, úzce vřetenovité. Prha je jedovatá.

Svědčí jí kyselé silikátové půdy, vyhýbá se bazickým horninám. Nejčastěji ji můžeme nalézt na horských pastvinách, mokrých a rašelinných loukách, ve světlých jehličnatých lesích, v kosodřevině, na vřesovištích a podél lesních cest. Má ráda světlo, ve stínu vytváří pouze přízemní růžice a nekvete.

Arnika obsahuje silici (v květu až 0,14 %, v oddenku až 1,5 %), hořčiny, karotenoidy, třísloviny, mastné kyseliny, thymol, seskviterpenoidní laktony a flavonoidy. Obsahuje také stopy netoxických pyrrolizidinových alkaloidů (tussilagin a isotussilagin). Mezi zásadní laktony náleží zejména helenalin a 11,13-dihydrohelenalin a jejich estery s mastnými kyselinami. Z flavonoidů jsou to zejména glykosidy a glukuronidy spinacetinu, hispidulinu, patuletinu a isorhamnetinu.

Arnika patří mezi léčivé rostliny s dlouhou tradicí používání. Nejčastěji se používá ve formě tinktury. Vnitřně se používá zejména v kardiologii, neboť působí na prokrvení věnčitých cév. Vnitřní užívání však náleží do rukou kvalifikovaného odborníka, neboť při nesprávném dávkování hrozí otrava. Při zevním používání se využívá protizánětlivého účinku - ředěná tinktura je aplikována ve formě obkladů na drobnější poranění, vředy, křečové žíly, artritidu, záněty ústní sliznice, záněty kloubů, bodnutí hmyzem a podobně. Z tinktury lze připravit také mast. Nedoporučuje se aplikace přímo do otevřené rány.

Publikováno dne 2016-11-16 Byliny 1041
Tag: Byliny

Podobné články

Proč pěstovat meduňku?

Krásně vonící bylinka s léčivými účinky

Abeceda bylinek – divizna velkokvětá

Jak na pěstování divizny u Vás na zahrádce

Bylinka proti únavě – gotu kola nebo - li pupečník asijský

Vyzkoušejte si vypěstovat tradiční asijskou bylinu Gotu Kola

Menu