Při poklesu teplot nezapomeňte uklidit přenosné rostliny

Při poklesu teplot nezapomeňte uklidit přenosné rostliny

Pokud jste v předchozím období letnili pokojovky nebo máte sbírku přenosných rostlin, ukliďte je z teras a ostatních venkovních prostor. Pokles teplot by jim mohl způsobit šok a nemuseli by do další sezóny přežít.

Týká se to zejména rostlin pocházejících ze subtropického pásma. Např. jde o oleandr, durman, olivovník, olověnec, myrtu, mandevillu, bungavileu, aukubu, mračňák, planiku, rozmarýn, citrusy, ale i takzvanou pařížskou kopretinu, lantanu nebo levanduli ouškatou. Rostliny pocházející ze Středozemí, ale i některé subtropické snesou krátkodobý mrazík do -5 °C, který může přijít i v jejich domovině. Avšak na silnější a dlouhodobější mrazy stavěny nejsou. Zazimujte je na chladnějším a světlém místě. Obecně platí, že čím je prostor tmavší, tím méně stupňů by zde mělo být. Růst a metabolismus rostlin se zde téměř zastaví, z tohoto důvodu není potřeba rostliny zalévat častěji než jednou za čtyři až šest týdnů.

Mrazuvzdorné odrůdy rozmarýnu, granátovník či vavřín snesou dokonce i -10 °C pod nulou, proto s jejich přesunem nemusíme spěchat, zvláště stojí-li na chráněném místě. Za mírných zim nebo v nižších polohách mohou přezimovat i ve skleníku nebo dokonce venku, ale nádoby je nutné izolovat.

Muškáty (původem jsou jihoafrické) a fuchsie (původně jihoamerické) bychom neměli vystavovat ani lehkému mrazíku. Na chráněném místě u zdi, případně překryté netkanou bílou textilií, se jich první lehké mrazíky dotknout nemusí, ale silnější mráz je zničí.

A co s ostatními?

Mečíky vyjmeme z půdy, sklizené hlízy usušíme při pokojové teplotě na vzdušném místě.

Dosny, jiřiny a begónie se s příchodem prvních mrazů spálí natě. Hlízy očistíme (a to velmi opatrně, abychom je nepoškodili), osušíme a uložíme na chladném, temném místě při teplotě nejlépe mezi 4-6°C, ve vzdušných přepravkách a prosypané pilinami.

Levanduli zamulčujeme štěrkem pro ochranu krčků proti vlhkosti a hnilobě. Totéž můžeme udělat i se šalvějí a tymiánem.

Pro rychlení můžeme přesadit trsy mátymeduňky do pařeniště nebo květináčů.

Publikováno dne 2018-10-19 Okrasné rostliny 878

Podobné články

Vyznáte se v růžích?

Jak růže správně pěstovat?

Je Vaším snem bohatě kvetoucí vánoční kaktus? Poradíme vám, jak na to.

V období teplých měsíců roku vánočnímu kaktusu prospívá letnění.

Blíží se Vánoce. Tradičními...

K jednomu z nejstarších symbolů Vánoc patří jmelí.

Mezi vánoční dekorace patří i...

Nejznámější a nejpěstovanější pokojovou cibulovinou jsou hvězdníky

Menu