×
Hledat v našem blogu

S postupujícím podzimem nastává ten pravý čas k výsadbě okrasných cibulovin a trvalek

Říjen je pro zahradníky plný práce. Vysazujeme okrasné cibuloviny: tulipány a hyacinty, modřence, kosatce, okrasné česneky, venkovní bramboříkykrokusy a to jak do trávníků a záhonů, tak i do nádob (pro zimní i jarní rychlení).

Většina běžně pěstovaných druhů cibulovin upřednostňuje půdy sušší, velmi dobře propustné, písčité nebo částečně kamenité. Výjimku ovšem tvoří např. sněženkybledule nebo medvědí česnek. Tyto druhy mají raději vlhčí půdy a během jara i krátkodobé zamokření místa, kde rostou. Je-li půda těžší, postačí menší úprava, při níž se v místě výsadbové jamky vymění půda za lepší nebo se smíchá s pískem či kvalitním kompostem. Někdy stačí pod vysazovanou cibulku nasypat menší množství písku či velmi jemného štěrku, který zabezpečí rychlý odtok nadbytečné vody a zabrání tak uhnívání cibulky. Hloubka výsadby cibulek se liší podle jejich velikosti a požadavků jednotlivých druhů. Obecně lze říci, že menší cibulky se vysazují mělčeji než druhy s velkými cibulemi. Bereme ohled i na polaritu, tj. aby špička cibulky s růstovým vrcholem byla při výsadbě opravdu nahoře (nezbytné to je zejména u druhů s velkými cibulemi). Na nesprávnou polohu bývá citlivý třeba hyacint.

U většiny dalších druhů tak úzkostliví být nemusíte - tulipány, krokusy či narcisy stačí do jamky jenom nasypat, díky tvaru cibulky a těžišti, které je umístěné v její dolní části, většina cibulek stejně skončí v půdě ve správné poloze, tj. s růstovým vrcholem směřujícím k povrchu půdy. Po ukončení výsadby je lehké utlačení zeminy kolem čerstvě vysazených cibulí nezbytné (aby kolem cibulek nezůstaly vzduchové kapsy a kořínky měly okamžitý kontakt s půdou). Před výkyvy teplot cibulky ochrání mulč, nejlépe z listí.

Jiřinkám, jež zářily v podzimní zahradě, se příchodem prvních mrazů spálí natě. Vyzvedneme je ze země – velmi brzký termín často přichází na horách. Hlízy opatrně očistíme, osušíme a uložíme na chladném, temném místě při teplotě nejlépe mezi 4-6°C, ve vzdušných přepravkách a prosypané pilinami. Podobně uskladníme hlízy begónií a dosen.

"
Tag: Cibuloviny
Podobné články

Menu

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se