×

Srpen je ve znamení sklizně, sklízíme nejvíce plodů

V srpnu sklízíme nejvíce plodů. Pěstujete-li stáleplodící jahody, jejich sezóna stále pokračuje, začínají plodit pozdější odrůdy malin, borůvek, meruněk, rybízu, dozrávají ostružiny, nastupuje sklizeň broskví a raných druhů peckovin – jablek a hrušek. To, jaká bude úroda, závisí zejména na počasí, ale také trochu na vaší, alespoň drobné, péči.

Jsou-li stromy obaleny úrodou, podpíráme větve, aby se pod tíhou ovoce nerozlámaly - zejména dejte pozor u peckovin, které mají dřevo křehčí. Je-li dlouhé období sucha, stromy vydatně zavlažujeme, zejména jabloně a broskvoně, které potřebují pro úplné dozrání velké množství vody.

  • Pravidelně sbíráme spadané a hnijící ovoce. Pokud můžeme, tak se jej zbavujeme do asanační jámy a prosypáváme vápnem. Zabráníme tak šíření chorob a škůdců.
  • Do konce srpna proveďte letní řez peckovin a jádrovin. Později by se rány hůře zacelovaly a stromy by mohly trpět klejotokem. Přednostně odstraňte zejména všechny poškozené větve, a poté ty, které vytvářejí příliš hustou spleť a jdou napříč ostatními. Odstranit potřebují také ty větve, které jeví známky napadení chorobami – v případě moniliové spály jsou to obvykle všechny konce větviček až na zdravé dřevo.
  • Jestliže úrodu jabloní a slivoní v tomto roce ohrožovalo přemnožení obaleče jabloňového, je vhodné provést postřik proti němu i po sklizni. Sušší srpnové počasí také svědčí savým škůdcům, jako jsou např. svilušky - objevíte-li na rostlinách jejich jemné pavučinky, je třeba včas zakročit (kromě chemických insekticidů můžete použít i zdravotně zcela nezávadné přípravky na bázi lecitinu a řepkového oleje, které jim zalepí dýchací otvory).
  • Odřežeme odplozené výhony maliníku těsně nad zemí.
  • Dozrávající hrozny vinné révy je třeba ochránit před ptactvem a vosami - pomůže obalení hroznů do síťoviny nebo obyčejných papírových pytlíků.
  • Proveďte výsadbu nových jahodníků, aby v příštím roce měly slušnou úrodu, musí do zimy dobře zakořenit.
  • Dokončujte očkování hrušní, jabloní, třešní, višní, slivoní, broskvoní a meruněk.
  • Za trvalejšího deštivého počasí mohou být hrozny napadeny plísní šedou, proto je chráníme vhodnými přípravky např. Mythos, Quadris nebo Rovral (účinný kontaktní fungicid určený k ochraně proti různým houbovým chorobám jako jsou hniloby salátu, plísně šedé na jahodníku, maliníku, okurkách, okrasných rostlináchrajčatech aj., dále je jeho použití vhodné proti houbovým chorobám česneku, zelí, chorobám hlíz a cibulí okrasných rostlin atd., přípravek zabraňuje klíčení spor a blokuje růst mycelia houbových patogenů.
  • Oranžovohnědými, okrouhlými skvrnami na listech se projevuje rez hrušňová, houbové onemocnění hrušní - choroba potřebuje k životu dva hostitele – hrušně a jalovce, na které se stěhuje na zimu. Staré jalovce v srpnu proto prořezejte a ošetřete fungicidem, ochráníte tak hrušně v celém okolí.
Co ještě můžete potřebovat?
106 Kč s DPH
Past na vosy je velmi účinnou a speciálně vyrobenou nádobkou žluté barvy, kterou můžete zavěsit v altánech, pergolách a v ovocných sadech.  Hmyz, který dovnitř pasti vlétne, již nemůže ven. Past na vosy neobsahuje...
Podobné články

Menu

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se