Sázet lze i v červnu, sklizeň bude možná až do zimy

Sázet lze i v červnu, sklizeň bude možná až do zimy

Určitě již sklízíte bohatou úrodu, v letošním teplém počasí roste vše rychleji, na uvolněné záhony tak můžete vysít další plodiny, a mít čerstvou zeleninu po ruce až do podzimu. Jestliže v průběhu června zasejete tyto plodiny, spolehlivě vám dorostou.

mrkev,
špenát,
roketa,
červená řepa,
černá ředkev,
vodnice,
keříkový fazol,
hrášek dřeňový i cukrový,
pekingské a čínské zelí,
hlávkové zelí,
letní ředkvičky,
raná kedlubna,
⦁ salát (vybíráme letní či celoroční odrůdy salátu odolné vůči vybíhání do květu, nebo listové k řezu; v parném létě svědčí salátům spíše místo zastíněné – pod stromy, keři, plůtky nebo pod zástěnou z okurek, pokud jsou pěstovány jako popínavky na opoře).

Pro zimní sklizeň lze vysévat zeleninu, jako je růžičková kapustapórkadeřávek (který lze pěstovat i v atraktivní purpurové varietě). Pokud ještě nejsou volné záhony, vyséváme je do sadbovače či malých květináčků, sadbu necháme vzejít na mírně zastíněném místě, klíčící rostlinky pravidelně zaléváme, aby nezaschly.

Také přímé výsevy na záhoně je třeba pravidelně zavlažovat, aby v teplém počasí nezaschly. Po vzejití rostlinek je vhodné půdu kolem zamulčovat,  nebude pak tak rychle vysychat. Semena je možno vysévat i do důlků či řádků v předem připravené vrstvičce mulče.

okrasných rostlin nyní vyséváme dvouletky do připravené, živinami zásobené a provlhčené půdy.

Pozor na množení škůdců. Nově oseté záhony můžete zakrýt bílou netkanou textilií. Sbíráme také množství nezralých plodů opadaných z ovocných stromů. Pokud bychom je na zemi ponechali, mohli by se nám v zahradě šířit škůdci. Stromy, které obvykle bohatě plodí, přihnojujeme. Proti případným chorobám a již zmiňovaným škůdcům provádíme kontrolu a popřípadě zahájíme chemický útok. Můžeme množit bobuloviny, např. rybíz a angrešt - patnáct centimetrů dlouhými zelenými řízky. Po sklizni broskví a meruněk stromy prosvětlíme řezem a zbavíme je příliš dlouhých výhonů. Totéž uděláme i u ostatních peckovin a jádrovin.

Publikováno dne 2018-06-25 Okrasné rostliny, Zelenina 2262
Tag: Zelenina

Podobné články

Menu