Štěrbák neboli endivie a její pěstování

Štěrbák neboli endivie a její pěstování

Štěrbák neboli endivie, může být výtečnou alternativou k hlávkovému salátu, listy můžete navíc sklízet až do zimy. Je blízkým příbuzným čekanky.

Endivii se bude nejlépe dařit v lehkých, propustných půdách s dostatkem živin (přidat můžete vyzrálý hnůj nebo kompost). Štěrbák se nedoporučuje vysévat příliš záhy, protože rané rostliny rychle vybíhají do květu. Semena vyséváme řídce do rýh 1 cm hluboko, vzdálených 40 cm od sebe, přímo na konečné stanoviště. Pravidelně důkladně zaléváme, plejeme a po vzejití rostliny vyjednotíme na 30–40 cm od sebe. Pro zimní sklizeň by se měl štěrbák vysévat na chráněné stanoviště. Kadeřavá odrůda endivie se vysévá v červnu a červenci a sklízí od září do listopadu, zatímco odolnější širokolistá batávská odrůda štěrbáku se vysévá až v srpnu, do pařeniště či skleníku klidně i v září. Budete tak mít přísun čerstvých zelených listů až do zimy.

Jako veškerá listová zelenina je štěrbák velmi zdravý. Má málo kalorií a velké množství vody, proto je vhodný pro osoby trpící nadváhou. Je vynikajícím zdrojem vitaminu A, C, B1 a B2, kyseliny listové, manganu, chrómu a vlákniny. Také je bohatý na draslík, čímž napomáhá snižování krevního tlaku, sodík a fosfor. Listy endivie jsou mírně nahořklé, čímž povzbuzují sekreci slin. Povzbuzující účinek má také na činnost sleziny a vylučování žluče, tím čistí játra. Látky, které jsou obsažené v listové zelenině, se podílejí i na snížení rizika vzniku osteoporózy, chudokrevnosti i srdečních chorob.

Ze štěrbáku lze připravit salát, nebo ho podávat např. dušený. Výborně se také hodí ke grilovanému masu nebo drůbeži. Salát můžeme doplnit pikantním či sladkokyselým nálevem.

Publikováno dne 2018-03-02 Zelenina 2111
Tag: Zelenina

Podobné články

Vysejete-li nyní špenát, brzy z jara...

Pro jarní sklizeň nastal čas výsevu právě nyní.

Pěstování česneku není...

Před vlastní výsadbou rozdružte cibule česneku na stroužky.

Jak se správně starat o rajčata, aby byla velká úroda?

Nezbytností je pravidelná a dostatečná zálivka.

Co nyní vysít, abyste do podzimu sklidili?

Pohledná listová zelenina oživí zejména podzimní saláty.

Po špenátu Vám sice svaly jako Pepkovi...

Špenát je zdravou zeleninou plnou minerálů.

Menu