Zahradnická sezóna se rozjíždí: osévejte záhony, předpěstovávejte sazenice

Zahradnická sezóna se rozjíždí: osévejte záhony, předpěstovávejte sazenice

Jaro je už cítit ve vzduchu, kalendářně sice ještě nepřišlo, ale zahrádkářům už se rozjíždí sezona na plné obrátky. Rozkvétají sněženky, šafrány, talovíny a další. Půda se bude postupně ohřívat.

Na jaře je vhodný čas pro vysazování všech ovocných stromků, zvláště prostokořenným sazenicím prospěje časný termín výsadby (např. pro meruňky, broskvoně a nektarinky je jarní termín výsadby dokonce vhodnější, nežli podzimní).  Koncem měsíce března se vysazují také okrasné opadavé listnáče i sazenice révy vinné.

Výsevy na venkovních záhonech není třeba v březnu obvykle příliš zalévat, půda mívá ještě dostatek vlhkosti. Rychlost růstu rostlin urychlíte bílou netkanou textilií, která narůstající rostlinky chrání před výkyvy teplot a udržuje jim příjemné mikroklima. Textilie slouží také zároveň jako ochrana proti škůdcům, např. brokolice chrání před plodomorkou zelnou, mrkev před pochmurnatkou mrkvovou.

Pokud už je půda oschlá a je příznivé počasí na venkovní záhony můžete vysít ředkvičky a ředkve, karotku, mrkev, pastinák, černý kořen, pór, salát k řezu mladých listů i raný hlávkový salát, roketu, špenát, kedlubnu, řepu, vodnici, hrášek, mangold, lebedu, bob zahradní, cibuli, česnek a šalotku.

Předpěstováváte-li si vlastní sazenice, na začátku března je nejzazší termín pro výsev paprik, peruánské mochyně a brokolice. Nejpozději do poloviny měsíce je vhodné vysít rajčata a melouny.

Za oknem, v pařeništi nebo skleníku, si můžete předpěstovat sadbu zeleniny a letniček. Ty díky tomu pokvetou již počátkem léta. Salátové okurky, ačokču či anonu je vhodné předpěstovat pro pěstování ve skleníku či pařeništi již nyní, dále pak letní kedlubny, květáky a brokolice, koncem měsíce případně i první cukety a okurky.  Z letniček zkuste předpěstovat např. krásnou léčivku lichořeřišnici, afrikány, slaměnky, gazánie, cínie, hvozdíky a astry, měsíčnice, sporýš, vilec.

Na venkovní záhony, pokud to počasí dovolí, již můžete postupně vysévat měsíček, okrasné máky, ostrožky, rezedy. Některé letničky se množí i samovýsevem, a tak začnou klíčit na loňském stanovišti a růst i bez našeho přispění.

Proti potencionálním škůdcům ve skleníku nebo pařeništi můžete vyvěsit lepové desky nebo nasadit vosičky, pokud se škůdci rozmnoží příliš, použijte biologickou ochranu nebo ekologické přípravky na bázi olejů a mastných kyselin.

Publikováno dne 2018-03-23 Okrasné rostliny 697
Tag: Zahrada

Podobné články

I na podzim může být zahrada rozkvetlá

Jaké květiny vysadit, aby nebyla zahrada na podzim barevná jen díky listnatým stromům?

Není váš trávník dokonalý...

Hustý svěže zelený trávník je snem většiny majitelů zahrad.

Neprospívají vámi pěstované...

Díky Lignohumátu rostlina lépe využívá živiny obsažené v půdě

V březnu Vás na zahradě čeká...

Začít s předpěstováním sadby již můžete u většiny zelenin a letniček

Lepší než zelenina z obchodu je ta...

Není nad tu vlastnoručně vypěstovanou

I v našich podmínkách lze pěstovat tropické a subtropické rostliny (1)

Mezi odolné subtropické rostliny patří například fíkovníky.

Menu