Jednoduché pěstování, rychlý růst. Z širokého sortimentu salátů si vybere každý.

Jednoduché pěstování, rychlý růst. Z širokého sortimentu salátů si vybere každý.

Tuto zeleninu je možno pěstovat prakticky celou sezonu díky široké nabídce - od jarního sortimentu nenáročného na teplotu a vhodného k rychlení, po saláty listové pěstovatelné od léta do podzimu. Z nepřeberného množství by si měl opravdu vybrat každý, liší se barvou, tvarem listu, chutí, křehkostí… Jarní odrůdy snesou i přistíněné stanoviště, letní listové saláty ani na přímém slunci nevybíhají do květu.

Salát obsahuje vysoké množství organické vody: 92 - 95%, je bohatý na celou škálu vitamínů B (B1, B2, B6), vitamíny C a E, draslík, hořčík, chrom, železo a vápník. Blahodárný vliv má na tkáně nervového a svalového systému, buněčnou činnost.
 
Některé druhy salátu je lepší si předpěstovat. Prokořenělý bal pak nesázíme nijak hluboko, důležité je sazenici i s balem opatrně vyjmout ze sadbovače, který pro lepší manipulaci můžete naříznout. Půda pro výsadbu salátu by měla být propustná a humózní. V průběhu pěstování salát odplevelujeme, nikdy ho nenecháme plevelem zarůst. Vždy je dobré salát jemně okopnout, ale opravdu jemně, spíše nadrobit škraloup hlíny v jeho blízkosti. Salát není potřeba přihnojovat. Při pěstování salátů a brzké jarní výsadbě je vhodné použít na přikrytí sazenic netkanou textilii, salát pod ní velmi dobře roste. Sklízíme přibližně za 3 – 4 týdny od výsadby, u listových salátů sklízíme listy průběžně týden i 14 dní. Salát by neměl být při sklizni zvadlý, sklízíme ho proto nejlépe ráno s rosou. Saláty sázíme postupně v menších dávkách. Při správném výběru odrůdy je každý pěstitel schopen vypěstovat vlastní hlávky salátu naprosto srovnatelné s těmi v obchodech a navíc budou chutnější a bez chemie. 

K největším škůdcům na salátu patří drátovci a slimáci. Drátovci jsou larvy brouka kovaříka, které se vyskytují nejčastěji tam, kde dříve byla například louka (kovaříci se vyvíjí ve čtyřletém cyklu, a když se někde vyskytnout, není proti nim jiná obrana než mechanická). V místě výskytu je nejlepší vysadit pár testovacích sazenic, nechat je napadnout a pak je mechanicky i s larvami odstranit. Nejlepší obranou proti slimákům je nízká zálivka a ruční sběr. I další škůdce jako jsou krtci, krtonožky nebo myši se doporučuje plašit spíše mechanicky než chemicky, hlavně díky rychlému růstu. Některé druhy salátů navíc citlivě reagují na zbytky herbicidů v půdě, proto opatrně s jejich užíváním i na okolních záhonech a pozemcích, při kontaminaci herbicidy saláty vůbec nerostou.

Publikováno dne 2018-03-09 Zelenina 957
Tag: Zelenina

Podobné články

Vysejete-li nyní špenát, brzy z jara...

Pro jarní sklizeň nastal čas výsevu právě nyní.

Pěstování česneku není...

Před vlastní výsadbou rozdružte cibule česneku na stroužky.

Jak se správně starat o rajčata, aby byla velká úroda?

Nezbytností je pravidelná a dostatečná zálivka.

Co nyní vysít, abyste do podzimu sklidili?

Pohledná listová zelenina oživí zejména podzimní saláty.

Po špenátu Vám sice svaly jako Pepkovi...

Špenát je zdravou zeleninou plnou minerálů.

Salát na sto způsobů (3.)

Každý má jinou strukturu, tvar, jinou chuť i jiné aroma

Teplá léta vybízejí k pěstování melounů

Vodní meloun je úžasným pomocníkem při detoxikaci organismu

Menu