Jedinečná bylina s blahodárnými účinky na funkci jater - ostropestřec mariánský

Jedinečná bylina s blahodárnými účinky na funkci jater - ostropestřec mariánský

Pomoci jim můžeme detoxikační kúrou ze semen ostropestřce.

Dále ostropestřec pomáhá při poruchách trávení, zvyšuje vylučování žluči, posiluje imunitní systém, působí jako silný antioxidant, tlumí záněty a alergie, snižuje horečku, pomáhá při bolestech hlavy, zevně se užívá na hemeroidy, bércové vředy a křečové žíly. 

Jako léčivka byl ostropestřec mariánský (Silybum marianum) ceněný už v 16. století. Lidových názvů této rostliny je celá řada, k nejznámějším patří Kristova koruna  či Mariánský bodlák, dále pak bejlí panny Marie, bodlák Marie, bodlák ostrý, bodlák pestrý, jmelí panny Marie, kardus Marie, kotlačka, koření podjedové, ostropec, ostropes, podstřel, volčec. Kořen, listy, ale především plody tohoto „bodláku“ obsahují léčivé složky souhrnně označované jako silymarin (skupinu látek, které podporují regeneraci jaterních buněk, posilují imunitní systém a působí jako silné antioxidanty, je jeden z nejlepších prověřených přírodních léků na nemoci jater a jejich ochranu). V zahradě si ho přitom můžete snadno vypěstovat a pohledný ostropestřec se stane ozdobou záhonu. Zpracování plodů je ale poměrně pracné, palice je třeba sklízet v celku těsně před dozráním plodů, které by se jinak uvolnily; pak se nechají dozrát a usušit na teplém, vzdušném a tmavém místě, poté se zbaví chmýří a vytřídí.

Ozdravná kúra z ostropestřce prospěje každému, pomáhá játrům nadměrně zatíženým tučnými jídly, alkoholem i léky. Nejvíc léčivých látek je obsaženo v plodech ostropestřce. Pro maximální využití pozitivních účinků ostropestřce, se doporučuje 3-4 týdenní intenzivní kúra, kterou opakujete několikrát do roka. Na výběr jsou čaje, tinktury, tablety i oleje. Pro běžnou detoxikační kůru však postačí konzumace čaje, zaměřte se ale na jeho správnou přípravu. Sylimarin se ve vodě velmi špatně rozpouští, nadrcená semena je nutno alespoň 5 minut povařit a poté nechat 15 minut vylouhovat v horké vodě. Zalijete-li pouze semena vařící vodou, neuvolní se prakticky žádné prospěšné látky. Během kúry nekonzumujte alkohol. Kúra se nedoporučuje v těhotenství a pro kojící matky, při onemocnění srdce a vysokém krevním tlaku.

Účinné pro tělo je také pojídání prášku z čerstvě drcených semen, nejlépe lžička 4x denně. Současně by se měly konzumovat lehce stravitelné cukry, semínka si přidejte do džusu nebo smoothie.

Publikováno dne 2018-02-16 Byliny 2167
Tag: Bylinky

Podobné články

Bylinky od A do Z, aneb není bylina, aby na něco nebyla...

Proskurník využijete při léčbě nachlazení, ale i jiných nemocí

Bazalka - bylinka mnoha vůní a barev -...

Bazalka roste bujně a nabízí bohatou sklizeň

Nejvoňavější bylinka zahrady má...

Kterou bylinku tím myslíme? Určitě tušíte – levanduli

Saturejka, výrazné koření i léčivá bylina, která zmírňuje nadýmání

Povzbuzuje chuť k jídlu, zmírňuje lehčí průjmy a působí proti nadýmání

Meduňka by neměla chybět ve Vaší...

Využijete na uklidnění či při nespavosti

Rozmarýn - typická středomořská bylina

Rozmarýn příjemně voní, dobře vypadá a vyžaduje jen minimální péči

Menu