×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(
PPL Parcelshop
Hledat v našem blogu

Jak docílit bohatě kvetoucího vánočního kaktusu?

Schlumbergera truncata neboli vánoční kaktus je známý také jako jako Epiphyllum nebo Zygocactus.

Tato poměrně nenáročná, nádherně kvetoucí pokojová rostlina pochází z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky. Je vyšlechtěno několik barevných variant, takže vám může kvést nejen růžově, ale i v barvě bílé, žluté, lososové či karmínové.

Vánoční kaktus vyžaduje krátký den, aby vykvetl, proto tak ochotně kvete v zimě. Chcete-li květy na Vánoce, nejméně dva týdny před svátky rostlinu ponechte v chladnější místnosti (lépe ale již od podzimu) a zalévejte velmi střídmě. Jde o sukulentní rostlinu, nepatří tedy mezi žíznivce. Po přemístění do tepla mu dopřejte více vláhy i živin, začne bohatě kvést. Změny teploty musí být ale pozvolné, ne příliš velké, aby poupata neopadala. Přemisťujeme ho buď v době, kdy jsou poupátka ještě velmi malá, nebo naopak až se květy začnou rozvíjet. Kaktusu pak svědčí, i v době květu, spíše nepřetopené místnosti, ideální teplota se pohybuje kolem 18 °C.

"Vánoční kaktus je typickou vánoční dekorací v mnoha domácnostech. Můžete vybírat z mnoha barevných variant květů, aby nádherně ladil s vaším interiérem."

V letním období vánočnímu kaktusu velmi prospívá pobyt venku. Pominou-li mrazíky, můžete ho umístit na zahradu nebo balkón. Stanoviště mu vyberte světlé, ale nesnáší přímý sluneční úpal. Zálivka by měla být taková, aby byl substrát jen občas vlhký. Kaktus můžete zavěsit i do koruny stromu. Pravidelně ho přihnojujte, použít můžete například kopřivovou jíchu. Přesazujeme ho jednou za dva či tři roky, na jaře, v průběhu léta, nebo na podzim. Vyhovuje mu lehký substrát pro sukulenty (doma lze připravit z písku, listovky a kompostu).

Před příchodem prvních mrazíků kaktus schovejte do bytu, nejlépe na místo s teplotou mezi 12–15 °C a pár týdnů zalévejte minimálně nebo vůbec.
Poté, co kaktus nasadí poupata (obvykle v průběhu listopadu), začněte opět mírně zalévat a také přihnojovat (do zálivky je vhodné přidat hnojivo určené přímo pro kaktusy, nebo pro kvetoucí pokojové rostliny).

Tag: Zahrada
Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se