Jak docílit bohatě kvetoucího vánočního kaktusu?

Jak docílit bohatě kvetoucího vánočního kaktusu?

Schlumbergera truncata neboli vánoční kaktus můžete získat i pod názvy jako Epiphyllum nebo Zygocactus. Tato poměrně nenáročná, nádherně kvetoucí pokojová rostlina pochází z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky. Je vyšlechtěno několik barevných variant, takže vám může kvést nejen růžově, ale i v barvě bílé, žluté, lososové či karmínové.

Vánoční kaktus vyžaduje krátký den, aby vykvetl, proto tak ochotně kvete v zimě. Chcete-li květy na Vánoce, nejméně dva týdny před svátky rostlinu ponechte v chladnější místnosti (lépe ale již od podzimu) a zalévejte velmi střídmě. Jde o sukulentní rostlinu, nepatří tedy mezi žíznivce. Po přemístění do tepla mu dopřejte více vláhy i živin, začne bohatě kvést. Změny teploty musí být ale pozvolné, ne příliš velké, aby poupata neopadala. Přemisťujeme ho buď v době, kdy jsou poupátka ještě velmi malá, nebo naopak až se květy začnou rozvíjet. Kaktusu pak svědčí, i v době květu, spíše nepřetopené místnosti, ideální teplota se pohybuje kolem 18 °C.

V letním období vánočnímu kaktusu velmi prospívá pobyt venku. Pominou-li mrazíky, můžete ho umístit na zahradu nebo balkón. Stanoviště mu vyberte světlé, ale nesnáší přímý sluneční úpal. Zálivka by měla být taková, aby byl substrát jen občas vlhký. Kaktus můžete zavěsit i do koruny stromu. Pravidelně ho přihnojujte, použít můžete například kopřivovou jíchu. Přesazujeme ho jednou za dva či tři roky, na jaře, v průběhu léta, nebo na podzim. Vyhovuje mu lehký substrát pro sukulenty (doma lze připravit z písku, listovky a kompostu).

Před příchodem prvních mrazíků kaktus schovejte do bytu, nejlépe na místo s teplotou mezi 12–15 °C a pár týdnů zalévejte minimálně nebo vůbec. Poté, co kaktus nasadí poupata (obvykle v průběhu listopadu), začněte opět mírně zalévat a také přihnojovat (do zálivky je vhodné přidat hnojivo určené přímo pro kaktusy, nebo pro kvetoucí pokojové rostliny).

Publikováno dne 2017-12-01 1841
Tag: Zahrada

Podobné články

I na podzim může být zahrada rozkvetlá

Jaké květiny vysadit, aby nebyla zahrada na podzim barevná jen díky listnatým stromům?

Není váš trávník dokonalý...

Hustý svěže zelený trávník je snem většiny majitelů zahrad.

Neprospívají vámi pěstované...

Díky Lignohumátu rostlina lépe využívá živiny obsažené v půdě

V březnu Vás na zahradě čeká...

Začít s předpěstováním sadby již můžete u většiny zelenin a letniček

Lepší než zelenina z obchodu je ta...

Není nad tu vlastnoručně vypěstovanou

I v našich podmínkách lze pěstovat tropické a subtropické rostliny (1)

Mezi odolné subtropické rostliny patří například fíkovníky.

Menu