×
Hledat v našem blogu

Co dělat na zahrádce v prosinci?

Ani v zimních měsících nezapomínejte na zahrádku a její obyvatele. Na jaře se vám za to odvděčí.

Už v prosinci je např. možné začít řez ovocných stromů, ovšem pouze jádrovin (jabloní a hrušní). Je však důležité, aby teplota venku nebyla nižší než -5 °C. Třešňové a višňové větévky jsou vhodné k nařezání „barborek“. K výzdobě vánočního stolu můžeme ale dále využít i větvičky zlatice nebo mandloní.

Okrasná zahrada mnoho péče v tuto dobu nevyžaduje. Pokud není sněhová pokrývka, a teploty jsou přesto velmi nízké, hrozí nebezpečí, že některé choulostivější květiny zmrznou. Růže jsou například choulostivé v místě očkování a mohl by jim uškodit už mráz -4 °C. Ochráníme je tak, že do keříků přidáme kompost a nadto je zahrneme zeminou. Měli bychom se také postarat o okrasné dřeviny. Před tím, než napadne větší množství sněhu, bychom jejich koruny měli stáhnout motouzem, aby tíha mokrého sněhu nezpůsobila rozlomení větví. Dokud nemrzne, pořád ještě zaléváme stálezelené listnaté a jehličnaté dřeviny a také mladé nebo čerstvě vysazené ovocné stromky. Dřevinám totiž obecně v průběhu zimy škodí nedostatek vláhy více než nízké teploty

V prosinci také nezapomínáme kontrolovat uskladněné hlízy okrasných květin. Jedná se zejména o hlízy begonií, jiřinek a mečíků. Tyto hlízy by neměly být uskladněny ve vlhkém a studeném prostředí. Jestliže zaznamenáme výskyt plísně, je nezbytné napadené hlízy rozložit a nechat vysušit. Silně napadené hlízy odstraníme a vyvětráme skladovací prostory.

"Nezapomeňte v prosinci zkontrolovat hlízy a cibule uskladněných rostlinek, ať nejste na jaře nemile překvapeni."

Nebezpečí v podobě napadení houbovými chorobami hrozí i uskladněné cibuli. Choroba, která se projevuje zahníváním a vodnatěním kořenového krčku, popř. suknic, se nazývá krčková hniloba cibule. Při sklizni a při uskladňování na podzim je napadení touto houbou jen těžko odhalitelné. Preventivní opatření proti této chorobě spočívá v optimální hustotě porostu. Přehoustlé porosty jsou totiž napadány více než porosty řidší. Riziko napadení lze také omezit tím, že nebudeme na záhonech nechávat žádné rostlinné zbytky a nebudeme přehnojovat dusíkem. Zároveň je dobré se při sklizni vyvarovat mechanického poškození.

V zimním období bychom také neměli zapomínat na užitečné ptactvo. Aby se v našem okolí drželo i příští sezonu, kdy chytá různé hmyzí škůdce, vyvěsíme pro něj na vhodné místo krmítko. Krmení začneme podávat od poloviny prosince v závislosti na sněhové pokrývce, která ptákům přístup k přirozené stravě znesnadňuje.

Na zimovaných rostlinách pátráme po škůdcích a v případě jejich zjištění co nejrychleji zasahujeme. Nejčastěji se setkáme se sviluškami, červci nebo mšicemi. Proti těmto škůdcům se dá zasáhnout jednak zakoupenými insekticidními postřiky, ale alternativně také po domácku připraveným roztokem ze slupek cibule. Cibulové slupky zalijeme vroucí vodou a necháme 24 hodin odstát. Vzniklým roztokem pak kropíme celé rostliny.

Amarylisy, které mají vykvést na jaře, už zasadíme do květináčů. Jedna polovina cibule by přitom měla vyčnívat nad povrch substrátu.

Pokud máme mezi svými přáteli zahrádkářské nadšence, můžeme jim pod stromečkem udělat radost v podobě vánočních balíčků, které obsahují semínka různých rostlin. Tyto vánoční balíčky jsou vhodné pro začátečníky i pro pokročilé zahradníky. Semínka, kterými své přátele a známé obdarujete, budou originální připomínkou společně strávených vánočních chvil i vzájemné náklonosti.

Tag: Zahrada
Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-(

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se