Citrónová tráva

Citrónová tráva

Citrónová tráva, botanicky správně voňatka citrónová (Cymbopogo flexuosus), pochází z jihovýchodní Asie, ale hojně se pěstuje také v Africe či v Austrálii.

Je to statná, vytrvalá tropická rostlina se šedozelenými listy, které mohou dorůstat až do délky 150 cm. Citrónová tráva botanicky opravdu mezi trávy patří, konkrétně mezi mezi lipnicovité (Poaceae). Nadzemní část rostliny je zdrojem silic využívaných např. k výrobě parfémů. Díky obsahu těchto silic má však citrónová tráva uplatnění i v domácnostech. Často se používá jako koření při přípravě různých exotických jídel. Jemné citrónové aroma dodá především pokrmům připraveným z ryb, drůbeže nebo mořských plodů. Citrónovou trávu je možné využívat také jako léčivku, která má  antibakteriální účinky, takže se její odvar používá při nachlazení a trávicích potížích. Ve své domovině je využívána jako podpůrný prostředek při léčbě chřipky, malárie, žaludečních a nervových chorob. Čaj z citrónové trávy podporuje schopnost koncentrace.

Citrónová tráva je ideální pro pěstování v truhlících za oknem. Protože se jedná o subtropickou rostlinu, přežije v našich klimatických podmínkách venku pouze přes léto. V bytě ji pěstujeme na jižních oknech. Bohužel při letních vedrech jí toto umístění vždy nemusí vyhovovat. Proto, začne-li osychat, jí v tuto dobu zastíníme nebo posuneme o kousek dál od okna. Můžeme ji také pěstovat jako přenosnou rostlinu, kterou brzy na podzim umístíme do chladné místnosti a omezíme zálivku. Při celoročním umístění v bytě se o citronovou trávu staráme podobně jako o ostatní pokojové rostliny.

Citrónovou trávu je možné pěstovat úspěšně i ze semínek. Neovlivnitelnou vlastností osiva této rostliny je poněkud nižší úroveň klíčivosti. Řešením je proto vysévat větší množství semen. Pokud se rozhodnete objednat semínka např. v obchodě osiva-semena.cz, bude Vám zasláno 20 ks semen za jedinečnou cenu 39 Kč.

Zasazená semínka potřebují k vyklíčení zhruba 10 až 20 dní. Vyséváme je na povrch středně těžkého a propustného substrátu, lehce zasypeme nebo zatlačíme a opatrně zavlažíme. Výsev poté překryjeme průhledným mikrotenovým sáčkem nebo sklem a umístíme v místnosti s teplotou okolo 22 °C a pravidelně zaléváme.

Mladé rostlinky následně přepícháme do květináčů, které by však nikdy neměly stát ve vodě, spíš bychom substrát měli před další zálivkou vždy nechat trochu proschnout. Zaléváme odstátou vodou ideálně o pokojové teplotě. Riziko z nežádoucího přemokření substrátu omezíme, když na dně květináče vytvoříme drenáž z kamínků nebo keramzitu.

Citrónovou trávu hnojit můžeme, vzhledem k následnému kuchyňskému využití jsou však vhodná pouze přírodní hnojiva.

Stonky citrónové trávy sklízíme, až když je rostlina dostatečně silná. Seřezáváme je těsně nad povrchem půdy. V kuchyni používáme očištěné a nadrobno nakrájené nebo roztlučené stvoly, zatímco listy můžeme využít třeba k přípravě chutného čaje.

Publikováno dne 2015-12-15 1486
Tag: Zahrada

Podobné články

I na podzim může být zahrada rozkvetlá

Jaké květiny vysadit, aby nebyla zahrada na podzim barevná jen díky listnatým stromům?

Není váš trávník dokonalý...

Hustý svěže zelený trávník je snem většiny majitelů zahrad.

Neprospívají vámi pěstované...

Díky Lignohumátu rostlina lépe využívá živiny obsažené v půdě

V březnu Vás na zahradě čeká...

Začít s předpěstováním sadby již můžete u většiny zelenin a letniček

Lepší než zelenina z obchodu je ta...

Není nad tu vlastnoručně vypěstovanou

I v našich podmínkách lze pěstovat tropické a subtropické rostliny (1)

Mezi odolné subtropické rostliny patří například fíkovníky.

Menu