Listopad na zahradě

Listopad na zahradě

I v listopadu se na zahradě dají strávit pěkné dny. Stromy v tuto dobu překypují barvami, které si udrží až do prvních silnějších mrazů. Nejtypičtější listopadovou prací je vedle hrabání listí také rytí záhonů. Ještě pořád je co sklízet a vysazovat. Potřeba je také připravit stromy, keře a ostatní rostliny včetně trávníku na zimní odpočinek.

V listopadu je možné sklízet růžičkovou kapustu, pórek nebo třeba kadeřávek. Na záhonech přes zimu necháváme ozimý česnek, cibuli, mrkev nebo salát. Cibuli, kořenovou petržel nebo ranou mrkev můžeme v tomto období ještě i vysévat.

Z hlediska výsadeb je listopad vhodným měsícem především k vysazování ovocných a okrasných dřevin. Stromy v kontejnerech se před sázením vyplatí zalít, aby se při vyjímání nedrolil kořenový bal, prostokořenným stromkům před výsadbou prospěje, namočíme-li je před výsadbou alespoň na 12 hodin do vody. Na začátku měsíce bychom měli vysadit jarní cibuloviny, které jsme nestihli vysadit v průběhu září a října. Při takto zpožděných výsadbách ale musíme počítat s tím, že cibule kvůli mrazu nestačí zakořenit a tuto ztrátu budou muset dohánět na jaře. Choulostivé podzimní cibuloviny je naopak potřeba ze záhonu vyjmout, očistit a na vhodném místě uložit.

Obvyklou listopadovou prací je hrabání listí. Spadané listí můžeme využít k ochraně záhonů a vytrvalých rostlin před mrazem a nežádoucím vypařováním zimní vláhy. Jen je třeba dát pozor u rostlin s nadzemními listovými růžicemi, které by pod nastýlkou z listů mohly uhnít.

V listopadu se na zahradě nachází spousta rostlinného materiálu, který by bylo škoda nevyužít ke kompostování. Do kompostu patří zbytky okrasných rostlin, ovoce a zeleniny, posekaná tráva, shrabané listí aj. Kompostujeme-li napadené listí a sesbírané ovoce, je nutné ho překrýt vrstvou jiného materiálu, která zabrání rozšíření choroboplodných zážitků. Z trávníku shrabáváme listí průběžně, aby trávník pod ním nezežloutl a aby ho nenapadla plíseň sněžná.

Pokud jsme nestačili zrýt prázdné záhony i tuto činnost bychom měli stihnout na začátku listopadu. Zatímco někteří zahrádkáři ryjí záhony i na jaře, většina říká, že jarní rytí je polovina úrody. Záhony přerýváme, aby došlo k rozložení všech organických zbytků, na kterých mohou přežívat nejrůznější škodlivé organismy. Rytí také oslabí přežívající plevele a jejich semena se při něm zapraví do hloubek, ze kterých nebudou moci vyklíčit.

Na zahradě je spousta rostlin, které pochází z teplých oblastí a před naší zimou je proto potřeba je ochránit. Patří k nim i některé bylinky, jako např. tymián, rozmarýna nebo levandule. Nejnebezpečnější jsou pro ně situace, kdy mrzne a tyto rostliny nechrání sněhová pokrývka. Rostliny se proto vyplatí už preventivně zakrýt chvojím nebo slámou a listím.

Chvojím je před mrazem potřeba ochránit i okrasné rostliny. Výhoda je, že jako ochrana před mrazem nezadržuje chvojí v bezprostřední blízkosti rostlin vlhkost. Podzimní péči však potřebují i jehličnany a neopadavé listnaté dřeviny, které je před příchodem mrazů potřeba důkladně zalévat. Tím se zvýší jejich odolnost vůči mrazům, zejména pokud by podzim nepřinesl dostatek srážek. Pokud v zimě napadne hodně sněhu a zvláště je-li mokrý, mohlo by dojít ke zlámání větví a proto je potřeba ho v takových situacích ze stromů setřást. Aby u jalovců a tújí nedošlo k rozlomení koruny, vyplatí se je před zimou svázat.

Publikováno dne 2016-09-15 753
Tag: Zahrada

Podobné články

I na podzim může být zahrada rozkvetlá

Jaké květiny vysadit, aby nebyla zahrada na podzim barevná jen díky listnatým stromům?

Není váš trávník dokonalý...

Hustý svěže zelený trávník je snem většiny majitelů zahrad.

Neprospívají vámi pěstované...

Díky Lignohumátu rostlina lépe využívá živiny obsažené v půdě

V březnu Vás na zahradě čeká...

Začít s předpěstováním sadby již můžete u většiny zelenin a letniček

Lepší než zelenina z obchodu je ta...

Není nad tu vlastnoručně vypěstovanou

I v našich podmínkách lze pěstovat tropické a subtropické rostliny (1)

Mezi odolné subtropické rostliny patří například fíkovníky.

Menu