×

Krásenka, krásná, nenáročná letnička

Krásenka zkrášlí zahradu snadno a rychle. Vysévá se v květnu, ale když počátkem června semena krásenky rozhodíte na záhon, vykvete také. V průběhu léta pak zaplaví zahradu nádhernými květy.

Krásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus) patří mezi nejvděčnější letničky a pochází z Jižní Ameriky. Vyšlechtěna je řada kultivarů od nízkých po vysoké přes dva metry.

Krásenka roste velmi rychle, může být až dva metry vysoká, přitom je nenáročná a skromná. Má silné, větvené stvoly, od půli léta až do zámrazu pak neúnavně rozvíjí až 9 cm velké květní úbory pastelových barev, které obklopuje závoj niťovitých lístků. Jsou vyšlechtěny i nižší kultivary, které můžou pomoci vyplnit mezery v letničkových i trvalkových záhonech. Vyšší druhy jsou jako dělané pro zahrady venkovského či přírodního stylu. Hodí se jak do květinové louky, tak i k řezu.

Pěstování:

- Semena vyséváme nejdříve v květnu, kdy již nehrozí mrazíky, a vzcházející rostlinky pravidelně zavlažujeme. Až rostliny vyrostou, budou na vláhu nenáročné.

- Svědčí jim slunné místo a propustná půda.

- Vysokým kultivarům krásenek poskytneme oporu - mohou se za silných dešťů nebo větrů rozklesávat. Stačí jednoduchá, z proutků.

- Rostliny se snadno množí samovýsevem. Semínka můžete také posbírat, usušit a příští rok vysít tam, kde jim bude svědčit.

Náš tip:

Odrůda „Seashells“ má korunní lístky svinuté do rourek, vysoká je do 40 cm. Skupina „Sonata“ zahrnuje košaté odrůdy různé výšky. Květy jsou velké, jednoduché od bílé po světle růžovou po tmavorůžovou včetně vícebarevných.

"
Tag: Letničky
Podobné zboží
Podobné články

Menu

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se